Říjen 2012

Nechuť k daňové administrativě

24. října 2012 v 13:42 Kosmiší
Dnes jsem četl v Hospodářských novinách výsledky studie Doing Business pořízené Světovou bankou. Zjišťuje se v ní, přívětivost prostředí v zemi pro podnikatele a podnikání. Data byla shromážděna ze 185 zemí. Česká republika se umístila na 65. místě. Předstihlo nás Slovensko (46. místo) i Polsko (55.). Budiž... Jenže jsme daleko i za Rwandou, Ghanou, Arménií a jinými zeměmi!

A co, že nám to snížilo body? Potíže při zakládání společnosti, daňové zatížení podnikatelů a velké množství času promrhaného nad daňovou administrativou.

Podnikatel nejsem, ale systém "krácení daně" a "přenesení daňové povinnosti", jakkoli zdůvodněné, že jde o past na lumpy, neochotné odvádět státu daň, mi přímo sají krev.

Tuzemský rum, pomazánkové máslo, a příště syrečky?

19. října 2012 v 15:56 Kosmiší
Se zákazem pomazánkového másla mám problém s rozpaky. Necháváme si opravdu líbit změny, které by nás ani ve snu nenapadly. Vláda je slabá a proto dostala na frak. Skutečně, změnit název není řešení. Je to švejkovina. U Tuzemáku šlo o výrobu rumu z jiných ingrediencí (my: obilí, svět: cukrová třtina). U marmelády o to, že ve světě vše vytvořené jinak než z citrónu a pomerančů není marmeláda, ale džem. Z mého pohledu jde o slovíčkaření, kde lze produkt nahradit názvem třeba "marmeládový džem" :-).

Ale!
Znamená to, že lidé, kteří mají v sobě naprogramováno "koupím máslo" se na nově "pomazánkový tuk" ani nepodívají? Konkurenční zahraniční firmy budou ve výhodě?

Jenže u másla jde mimo názvu výrobku "máslo" a i o jinou věc. "Evropská unie" argumentuje tím, že máslo nemá podle pravidel 80% obsahu mléčného tuku. Na iDnesu jsem množství tuku v pomazánkovém másle nenašel, ale včera v televizi hovořili o 33%.

Jak to, že může mít máslo tak málo toho základního? Jak to, že buřty nebo libové drůbeží párky neobsahují hlavně maso? Jak to, že mléko nekysne, ale žlukne. Proč neobsahuje mléko, nebo alespoň jeho naprostou většinu?

Debaty, které by z mých otázek mohly vzniknout jsou zbytečné, pokud my - plébs - budeme takové výrobky kupovat... Je to samozřejmě jen můj osobní názor.

Goodbye Emmanuelle

19. října 2012 v 9:56 Kosmiší
Co mi nakonec zbyde z dětství a adolescence, když po tvůrcích krtečka, Čtyřlístku a medvědů od Kolína zemře i modla všech puberťáků osmdesátých let Sylvia Kristel. Nezbývá, než se stát nadobro dospělým...

PS: puberťáci pláčou a feministky oslavují :-)

Rozloučili se u Kolína

15. října 2012 v 13:35 Kosmiší
Příchod do práce v pondělí není jen ve znamení ukončení (obvykle) vyčerpávajícího víkendu, ale i nových zpráv, které jsem nestačil o víkendu v rozhlasu, tisku a televizi během pátečních, sobotních a nedělních radovánek zaznamenat.
Velice smutnou událostí pro mne byla smrt režiséra animovaných filmů Břetislava Pojara. Jeho seriál o medvědech s názvem Pojďte pane, budeme si hrát. Odchází tím kus dalšího dětství. Večer si s největší pravděpodobností u sklenky Cabernet Shirazu pustím jejich DVD, které jsem kdysi koupil v papírovém obalu...

Legálnost cen benzínu v českých zemích

12. října 2012 v 14:06 Vypozorované
Nevěřili byste, co jsem se dnes dočetl v Hospodářských Novinách. Titulek článku jsem musel přeskenovat a vložit, protože by mi tuhle informaci při místních cenách benzínu nikdo v naší vlasti nezbaštil.


Žalmanův děda....

12. října 2012 v 10:14 Vypozorované
Všem folkáčům! Nepravidelně, ale o to raději se, když to čas dovolí, válím u televize, přes niž si pouštím staré filmy. Jak moje máma říkala "pro pamětníky". Jelikož jsou to filmy ze třicátých až čtyřicátých let minulého století (pro nezasvěcené: s Burianem, Plachtou, Novým...), moc pamětníků už mezi námi asi není. Pokud se tedy za pamětníky nepovažují ti, kteří filmy viděli a pamatují si jejich obsah nebo alespoň obsazení hlavních rolí. :-) Nejen, že si takové věci pamatuji, navíc čtu i titulky filmu a neodcházím předčasně z gauče. Jsem asi tedy ten současný pamětník :-).

Tedy, při sledování jednoho takového snímku, jsem v titulcích objevil, že texty k písničkám složil kolektiv, v němž figuruje jméno Žalman. Folkoví znalci jistě zpozorněli. Ale až si zjistí o filmu info na netu ve filmové databázi, dojde jim, že texty psal nejspíš Pavlův děda. Pokud není Žalman nesmrtelný...Emotikony

10. října 2012 v 14:58 Vypozorované
Události poslední dobou tak letí, že si mnozí z nás ani nestačili všimnout jednoho významného / bezvýznamného výročí: 19. září 1982 byli poprvé použiti smajlíci. Samozřejmě hlavou pomazanou, profesorem Univerzity Carnegie Scottem Fahlmanem. Původně prý existovali jen dva smajlíci: veselý :-) a vážný :-(... Ostatně ve většině případů jiné skoro nepoužívám.


zdroj obrázku: Hospodářské noviny, 17.9.2012

Ještě k "prohibici"

8. října 2012 v 12:44 Kosmiší
O stavu metylalkoholu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se psalo mnoho. Hrůzostrašné příběhy "nevinných" i beznadějná okázalost alkoholiků kupujících si na Ostravsku "panáka za 8" byly popisovány pravidelně.
I v tomhle případě se ukázalo české "švejkovství". Nejen ve vytvářených a e-maily a sociálními sítěmi rozesílaných vtipů. Jistý vtip si udržely i firmy zabývající se prodejem lihovin jiným než orálně konzumním způsobem: obchody drogerie DM stáhly z prodeje do skladů Francovku Alpu (starý známý chutný mok z filmu Ať žijí duchové). Obsahuje totiž vysoký podíl alkoholu. Stažení ovšem trvalo jen pár hodin. Že by "déemku" po zákazu prodeje Alpy začaly klesat tržby? ... :-)