Březen 2011

Sčítání lidu, domů a bytů - a jeho slasti a strasti

30. března 2011 v 13:43 Kosmiší
"Já vám řeknu, pani, na co to je! Aby nám vláda viděla do majetku a zdanila ještě to, co mi nestačila zdanit!!!"
"Je to na p***!" "Je to na h****"
... konec citace toho, co jsem uslyšel na poště ve frontě na sčítací formuláře.
----
Aktuální a neustále přetřásané téma: Sčítání.... Jde o velice rozsáhlé (asi nejrozsáhlejší) statistické měření, ale o nic víc. V lepším případě můžou místní vlády (Krajské a Městské úřady) žadonit o příspěvek na novou školku, protože ze staré už je hospoda typu Herna-bar 888, v horším se nestane nic... Data budou vytištěna ve statistické ročence, porovnají se s předchozími roky a studenti podle těchto tabulek budou moci počítat například saturaci internetu v domácnosti.

Nejspíš jsem dlouhou frontu čekajících na formuláře ke Sčítání štval už od začátku. Začal jsem se známým, jehož jsem drahnou dobu neviděl, vést veselý rozhovor o strastích jeho kolaudačního dopoledne. Navíc jsme zabředli do bývalých společných chvil. I když jsme byli poměrně tiší, ostatním vadilo, že nejsme nervózní a napruzení. Navíc jsem paní u okénka slušně pozdravil snažil se zjistil, co nejvíce informací, abych nemusel doma nad formuláři moc bádat. I ona byla kvůli tomu vůči mě obezřetná.

Získané formuláře jsem si sběžně prohlédl už na lavičce před poštou. Nevím, z čeho by mi mohli vyměřit daň - jak křičel jeden z čekajících. Z mého pohledu nelze z formulářů vyčíst téměř nic. Ani nevím, jakou kolonku bych rád zpracovával jako statistik: kolik procent lidí má doma internet? To lze zjistit na jakémkoli serveru společností internet poskytující, občas i na zpravodajských serverech. Jak velké, spíš malé, jsou byty v paneláku? Kolik zabírá koupelna v rodinném domě? Hm... :( ... snad bádat, jak daleko a za kolik minut se z domova dostanou lidé do práce nebo do škol, možná info o natalitě.

Kromě názoru jedinců, které jsem vyzvěděl ve frontě na poště, se jiní angažují i veřejnoprávněji:
Jistá studentka podala proti sčítání k Ústavnímu soudu stížnost. Nevím, zda před podáním formulář vůbec viděla. Co by se dalo zneužít, je snad jen rodné číslo a adresa bydliště. Takovou věc ale šikovné firmy mají dávno v databázích o nás všech. Pokud někdy objednává v dámském magazínu Brix, Neckermann, Popronu, Levných knihách - všude o sobě uvádí tolik osobních věcí (včetně "zájmů spotřebitele"), že je formulář na Sčítání nemůže nijak dramaticky doplnit. Přitom by to měla být relativně vzdělaná slečna (nebo paní). Ohrazuje se i státem vynaloženými penězi. V době, kdy prohráváme soudy v souvislosti s prodejem krevní plazmy, kdy si na sebe, za peníze poplatníků, u soudů stěžují politici a máme nejdražší dálnice v Evropě, je Sčítání pořízeno za pakatel.

Teď ale konec obhajoby a vypsání hrubých nedostatků v tomto celonárodním projektu:

1) Pokud se z jakýchkoli důvodů nemůžu setkat s příslušným sčítacím agentem ve svém bytě, musím pro formuláře na poštu. Není možné domluvit náhradní termín. Zkoušel jsem to a volal na "zákaznickou" linku ČSÚ.
2) Na poště jsou u každého okýnka velké davy nervózních lidí. Nejvíce špatně informovaných, v závěsu těch, kteří měli stejné problémy s donosem listin do bytu jako já.
3) Chtěl jsem vše vyplnit elektronicky. Jednak nebudu muset opět na poštu, a je to pro mne rychlejší. To celé je ale na samostatný odstavec :-).

Už na začátku u stahování souborů jsem narazil na problém. Musel jsem si, chtě nechtě, nainstalovat novou verzi Acrobat Readeru. Ještě, že mám poměrně "nadupanej" počítač. Umím si představit rozčarování lidí, kteří mají např. starší netbook se základními funkcemi a staršími verzemi Windows, kde by třeba aktualizace A.Readeru ani nešla uskutečnit. Downloader, nabízený na stránkách www.scitani.cz, aktualizoval program snad deset minut. Kdybych si požadovanou verzi stáhl ze Slunečnice, ušetřil bych čas.

Samotný výkon mě také pobavil. Vyplňování zabralo cca dvě, tři minuty. Oprava označených chyb tři čtvrtě hodiny. A to byla patrná snaha tvůrce elektronického formuláře vše detailně vysvětlit všudepřítomnými informacemi.

Ale to, že mi vypíše několik chybových hlášek, nad kterými jsem se pousmál, mě nenapadlo. Například, že nemám správné číslo pro IDOB. Asi se poučili při sledování TV pořadu Vaříme s Babicou: "...když nemáte špenát, vražte tam zelí, nemáte-li zelí, tak tam prostě nedávejte nic...". Rada: IDOB vám přidělí agentka nebo na poště u okénka, pokud ho nemáte, kolonku nevyplňujte. Další překážkou bylo Pořadové číslo budovy. Marně jsem, já poctivec, nejprve pátral ve složce, kde mám schovávaná různá infa od bytového družstva. Vzdal jsem to a podíval se do nápovědy programu: pokud takové číslo neznám, tedy ho v ulici nemáme, mám zadat číslo 1. A poslední věc, kvůli které jsem elektronické zpracování vzdal, bylo číslo popisné. Obrázek přikládám a zdůrazňuji, že na jisté adrese bydlím už několik let, že se na poště nespletli a na č.p. vchodu jsme se shodli, ... a přesto mi vyskakovala chyba až do mého rozhodnutí, vyplnit formuláře propiskou jako za starých dobrých dob kuličkových počítadel.

Můj závěr:
- velice špatná osvěta,
- nelze si dohodnout náhradní termín, jedinec musí na poštu (tento bod je možná jen má zkušenost)
- požadavek na nejnovější software, které si je v případě elektronického doručení nucen občan nainstalovat, i když ho jinak nepoužíváZměna zimního/letního času

29. března 2011 v 14:28 Kosmiší
Spousta lidí už týden předem nadává na dřívější vstávání do práce, na vzniklou jarní únavu, na to a ono... Ale přes rozespalé oči lze po ránu vidět věci přes den nevídané. Víly se sice schovaly, že se nechtějí fotit, ale opar na rybníku po nich zůstal.

Západočeské jaro

29. března 2011 v 14:23 Kosmiší

Cestovky lákají na poslední možnosti lyžování, ale u nás už se dere jaro nekompromisně na povrch.
Maturitní ples na hradě

28. března 2011 v 14:22 Kosmiší
Nedávno jsem psal o tom, že se těším na maturitní ples pořádaný na hradě Loket(http://kosmis.blog.cz/1103/loketsky-hrad-rytirsky-sal).

Jistě se mi ozve několik škarohlídů, že je "to" normální "dělat" něco na hradě. Navíc, stačí mít peníze a uspořádat na hradě třeba žranici (jak to občas dělávají některé finanční instituty) nebo obyčejný koncert (na které chodím a na některých i hraju). Zkrátka a dobře - no a co! Je to můj život a já byl na maturáku v Lokti spokojenej. Údajně šlo o první maturitní ples v historii hradu Lokte. Pořádalo ho sokolovské Soukromé gymnázium, základní škola a školka sídlící v Mánesově ulici.

Příjemné prostředí, domácí atmosféra, kde znal jeden druhého, případně se seznámil, spousta energie. Dvě haly. Rytířský sál byl středobodem plesu, tedy kulturních vložek, tance (valčíku i jiných tradičních tanců prošpekovaných mainstreamovým popem posledních třiceti let). Druhý vyčleněn na tlachání, popíjení u baru a odpočinek. Pro všechny navíc možnost nalapat čerstvý vzduch na nádvoří, kde se odehrávala část programu. Od půlnoci pro mladší i středně pokročilé vládla elekronická muzika, break beaty a jiné drum´n´bassové smyčky.

První ročník je mrtev, ať žije příští druhý.

PS: ještě, že nemusím dělat tu maturitu... ;-)

*********
... fotoreportáž je pořízena mobilem, což trochu snižuje kvalitu obrazu...

Odříznut od světa?

27. března 2011 v 21:55 Kosmiší
Zvláštní, jak některé události úplně změní den, noc a možná i život... Možná jsem mohl popíjet, možná jsem mohl poslouchat vystupující skupiny, možná hrát, možná jsem se mohl seznámit s někým novým (mužem, ženou, sponzorem) a možná, že to tak bylo správně.
Každopádně jsem se sobotní podvečer osprchoval, umyl hlavu, oholil líce, naladil do dobré nálady, a obut vykřikl do éteru: "...tak já jdu, ahoj! A dnes už mě nečekejte!"
A sáhl na věšák pro klíče od auta...
****
Pak už jsem jen seděl na lavici v kuchyni, na chodbě, na schodech před domem. S nasazenou čelovkou v altánu, na zahradě, všude kolem domu... hledal jsem klíčky od auta. Nebyly ani venku, ani doma, ani v mé mysli, kde jsem marně přemítal, kam jsem je mohl pohodit.
****
Čas pokročil a já odevzdaně usedl k televizi (v sobotu večer! hrůza!). Naštěstí rozdělovali ceny Thálie, a probíhal lítý boj mezi inspektorem Javertem a bídníkem Jeanem Valjeanem (Les Miserables Viktora Huga). Kolem třetí ráno, kdy jsem zaklapl pojednání filosofa Ladislava Klímy O Solověvově kritice, mi došlo, že z neúčasti na prohýřeném večeru se budu muset v pondělí hned po ránu e-mailem nějak vymluvit. Jsem si jist, že takovou blbost, že jsem ještě dnes, v neděli dopoledne, za světla marně sháněl klíče od auta, mi nikdo neuvěří......

Úplněk měsíce - 19.3.2011

21. března 2011 v 13:48 Vypozorované
Na stránkách České astronomické společnosti (http://www.astro.cz/clanek/4605) se v sobotu objevovaly fotografie úplňku měsíce, který byl od Země vzdálen jen necelých 357 tisíc kilometrů, tedy nejblíže od roku 1993.
Je tam velké množství záběrů, pro laiky pěkně snímnutých. Nicméně, atronomové zatížení na jiné nebeské jevy nebyli tolik nadšeni. Jednak měsíc přesvětloval okolní události a, jak sdělovala sobotní reportáž v Televizních novinách na Nově prostřednictvím Franty Niklase v přímém přenosu z karlovarské hvězdárny, také protože (cituji):
"... když je měsíc v úplňku, tak slunce na něj svítí přímo a tím pádem jsou detaily nejméně pozorovatelné..."
Zkrátka, všechno je vzhůru nohama ... a tak jsem to i zachytil ve vstupní hale zmiňované karlovarské hvězdárny.Loketský hrad - Rytířský sál

18. března 2011 v 10:21 Kosmiší
Po Rytířském sále letitého, ale zachovalého hradu v Lokti, postaveného už ve 12. století, jsem se poprvé procházel ve století dvacátém. Jako turistický návštěvník. V osmdesátých a devadesátých letech se zde pořádal folkový Loketský kotlík. Hrával jsem na jeho posledních ročnících. Po kulturním oživení po přelomu století jsem tam chodil na rockové koncerty a pořádal hudebně - literární projekty s Netřískem.
Za pár dní se na Rytířském sále objevím opět. A naprosto v jiné situaci. Přijal jsem pozvání na maturitní ples jistého gymnázia. Protože jsem se nedovolil, neprozrazuju název školy. Ale můžu prozradit, že všechny zajímavosti, pravděpodobně zveřejním.


Uvalení vyššího DPH na knihy se nevyhneme

3. března 2011 v 7:47 Vypozorované
Dnes ve 4:39 vyšla na iDnes.cz zpráva, že národ nemusí být gramotný. Už tak se sociologové, psychologové, učitelé a jazykovědci děsí toho, že národ přestává číst. Prodeje knih klesají. V našem městě nezůstala jediná knihovna.
Přesto všechno zůstane v platnosti zákon o zvýšení daňové sazby a knihy výjimkou nebudou.


Nejabsurdnější poplatek v bance

3. března 2011 v 7:38 Vypozorované
Před časem byla vyhlášena anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek. I já hlasoval. Vadí mi, když přijdu k okýnku na pobočce, uložím sto tisíc a ještě za to, že propůjčuju bance peníze, musím zaplatit. Hlasuju v téhle anketě už třetí rok. Při mé první účasti se se mnou shodla většina a poplatek za vklad na přepážce vyhrál.

Výsledky finálového hlasování
1. Poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu (5426 hlasů) 29,06 %
2. Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat (4232 hlasů) 22,66 %
3. Poplatek za vložení variab. symbolu do příkazu k úhradě
4. Poplatek za předčasně splacený úvěr (3033 hlasů) 16,24 %
5. Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou (2157 hlasů) 11,55 %
Celkem hlasovalo 18 672 návštěvníků webu

Více informací o nesmyslných "pokutách" za to mít bankovní účet je zde: