Listopad 2010

Noční animace pražského orloje

29. listopadu 2010 v 14:37 Vypozorované
Byl mi poslán odkaz na animaci pražského orloje na Staroměstském náměstí. Stojí za shlédnutí:


Taková věc jde zamozřejmě vidět i jinde. Například na filmovém festivalu v Karlových Varech.
Připomínám:


Doba Adventní

29. listopadu 2010 v 10:03 Kosmiší
Nastává doba Adventu. Pro mnohé čas rozjímání, pečení cukroví. Pro některé muzikanty oprašování songů s vánoční tématikou. Tak i skupina Alison, která toto uskuteční na štacích po sokolovském regionu. Jukněte na jejich blog a rád se s vámi na vystoupení uvidím :-).


plakatAlis

... a zima nastala II.

29. listopadu 2010 v 9:57 Kosmiší
Měl-li jsem minulý týden jakýkoli pocit, že paní Zima už je mezi námi, mýlil jsem se. To jen napřáhla ruku. Až dnes ráno, kdy jsem ráno trávil deset minut u auta odmetáváním sněhu, jsem nabyl pocitu, že už opravdu můžeme oprášit sáňky a běžky.

zima včera


zimavcera
zima dnes

zimadnes

Video z roku 1944 ve mě vyvolalo obdiv i úsměv

26. listopadu 2010 v 8:25 Vypozorované
Z počátku jsem měl pocit, že jde jen o jednu z běžných zpráv, které rotují e-mailovou poštou.  Po váhání jsem na odkaz kliknul. Zpívající gumové sestry Ross...
Stojí to za to:


... a zima nastala

24. listopadu 2010 v 14:30 Kosmiší
Včera jsem si myslel, že je to jen takový přírodní úlet. Ale dnes už jsem vytáhl z kufru auta košťátko... Možná to jsou jen první záchvěvy, sníh je mokrý, na sáňkování nepoužitelný. Svrchu braný ale dělá suché koule - vyzkoušeno cestou na oběd.

zima1
zima2

... a zima nastává

23. listopadu 2010 v 9:06 Kosmiší
... a zima nastává. Stoprocentně to můžu říct o západočeské části Sudet. Po ránu všichni stíráme z oken první sníh, ještě hodně mokrý, a zatím ho nemusíme sundávat namrzlý škrabkou.

Včera jsem v mokrých teniskách usoudil, že když mám přezuto na autě, musím vytáhnout "goretexky" i pro sebe. Bylo dost mokro.

voda
Dnes s polozimním, ale nepromokavým obutím přemýšlím i nad zimními svršky.

snih
A od zítřka zase budu nosit moji, zatím oblíbenou bundu:


Lákadlo k volbám

22. listopadu 2010 v 8:06 Vypozorované
Nevím, ale přistát mi v pondělí po ránu do e-mailové schránky takováto prvoplánová upoutávka k volbám, asi bych k nim nešel. Ale pobavilo mě to...:


Hudební seminář Jana Tenglera

19. listopadu 2010 v 14:12 Kosmiší
Svátek uprostřed týdne mi sice zpříjemnil čas, který jsem aktivně probendil v chodovské ZUČce, ale informace, které jsem chtěl pustit do světa, musely nějaký čas počkat.

Minulý víkend, tedy 13. a 14. listopadu, proběhl v sokolovském zámku pod patronancí Městské knihovny a Jana Bíska hudební seminář s Janem Tenglerem s příznačným názvem:
"Správný tón ve správnou dobu na baskytaru a kontrabas"

Po dvoudenním setkání je jisté, že moto semináře bylo zvoleno naprosto přesně a výstižně. Za deset hodin, rozdělených do soboty a neděle, měli posluchači možnost oživit si základy harmonie a techniky hry na basu v jazzu a blues. Nástroje byly zastoupeny v poměru 4 (baskytara) ku 2 (kontabas).

Nebudu prozrarovat know-how Jana Tenglera. Popíšu jen vlastní dojmy: přesvědčivé, zábavné, bez zřetelných mrtvých míst. Jediným záporem bylo, že vše, co bych se chtěl dozvědět, nebylo možné za tak málo hodin zjistit. Určitě by bylo příjemné uskutečnit setkání s výše jmenovaným lektorem pravidelně jednou za půl roku (aby měl našinec čas získané poznání vstřebat).

Díky všem, kteří seminář zorganizovali a rada všem ostatním: jakmile zjistíte, že Jan Tengler přednáší, neváhejte.

seminar

Bydlení nejen v řadovkách ...?

19. listopadu 2010 v 8:00 Vypozorované
bez komentáře ...

realitka

Na Slovensku začnou české pohádky vysílat bez dabingu

19. listopadu 2010 v 7:56 Vypozorované
Na Novinkách.cz jsem objevil článek, kde uvádí, že Ondrej Dostál ve slovenském parlamentu prosadil návrh o tom, aby české pohádky vysílali v češtině. Až se bude řešit stejná otázka v Česku - jakoukoli formou: peticí, hlasováním - budu pro, abychom zase v televizi slyšeli slovenský jazyk. Docela mi to chybí.


Jako ve filmu Sexmise: Spolkni prášek!

12. listopadu 2010 v 14:20 Vypozorované
Dočetl jsem se v tisku, že američané vyvinuli prášky s čipem, který by se vám přihlásil, když ho zapomenete vzít. Dobrá práce. Při představě, že žiju sám a jsem zákeřnou nemocí povalen do postele, budu bez energie a bez myšlenek na cokoli. Připomene se mi na nočním stolku krabička plná prášků, že si mám jeden nebo dva odebrat.

Druhá věc, která mě na tomto projektu naopak děsí, je pravděpodobná ztráta soukromí. Někdo bude moci čip sledovat a s ním i jakýkoli můj pohyb. Do budoucna by prý bylo možné, aby čip informoval například o zhoršení mého stavu mému obvodovému lékaři.

Pamatuju si tu "buzeraci", kdy jsem byl před lety obviněn z "flákání po městě", když jsem údajně nemocný. Byl skoro problém vysvětlit, že žiju-li single, musím si nakoupit, jinak neumřu na nemoc ale na hlad.

Skutečně věřím tomu, že vynález má svoje opodstatnění a je vymyšlen v dobré víře. Ale. Dynamit nebo gilotina byly také stvořeny v rámci humanity.
Červený trpaslík se vrací!

12. listopadu 2010 v 13:53 Vypozorované
Je to tady. Dnes brzy po ránu jsem na netu objevil zprávu, že od 29.11. tohoto roku, tedy za 17 dní, jestli dobře počítám, bude Česká televize vysílat minisérii ČERVENÉHO TRPASLÍKA s názvem: Zpátky na Zemi!

Kde jsou ty noci, kdy jsem po druhé i po třetí bděl nad epizodami Trpaslíka... A nebo, kdy jsem trochu litoval pozdního příjezdu z hraní. Natož, když byla štace víkendová. Jako vlastních všech epizod vydaných na DVD jsem celého Trpaslíka skouknul ještě dvakrát.

Do nedávka jsem neměl pocit, že nepotřebuju DVD recorder. Dnes už mám jiný dojem. Co když budu někde hrát? Předpokládám, že pak díly vyjdou taky na divku...


Zpráva z tisku:

07.11.2010 21:57
Zpátky na Zemi. A na ČT 2
Že oslavíte Den polévky Gazpacho, o tom nepochybujeme. Ale už čtyři dny nato Vám doporučujeme ohřát si alespoň panáka.

V pondělí 29. 11. 2010 ve 22.05 začíná na ČT 2 trilogie Červený trpaslík - Zpátky na Zemi.

Jak se vypořádali s desetiletou pomlkou naši britští hoši, to už mnozí víme. Ale co naši domácí borci? Ano. I návrat na Zemi bude dabovaný. A to, jak nám potvrdil režisér českého znění Janoš Vaculík, naší klasickou čtyřkou. Zanechte na chvíli stolního golfu a pusťte si onu bedýnku, u které lidé ve 20. století rádi sedávali.

A aby toho nebylo málo, šušká se, že se v lednu 2011 začne natáčet zbrusu nová 6dílná série.

Ještě jednoho, Holly. S ledem, citrónovou šťávou a třešničkou.

Babička aneb jak to bylo doopravdy

10. listopadu 2010 v 14:31 Vypozorované
Kdo chce vidět opravdu nezávislý film, ať navštíví jedno z kin, kde se promítá nové zpracování knihy Babička napsané Boženou Němcovou. Nemá smysl popisovat to, o čem je na internetu napsáno vše.


Pipi Punčochatá

10. listopadu 2010 v 14:20 Vypozorované
Původně jsem chtěl psát o něčem úplně jiném, ale v případě švédské filmové postavy Pipi Dlouhé Punčochy ustupuje původní záměr do pozadí. V internetovém tisku se objevila zpráva, že představitelka Pipi, švédka Inger Nilssonová, přijede na Juniorfest do Plzně. Škoda, že to nebylo možné před dvacetilety. Zaplesal bych a hledal spoj do západočeské metropole.


Víkend v Podkozí

8. listopadu 2010 v 14:53 Kosmiší
Podkozí, 81 let chajdy OWS - Wabanaki

Zažil jsem, řekl bych, i když deštivý, velice příjemný víkend. Sestava: kytara, housle, mandolína, banjo, violoncello a kontrabas, byla uchvacující. Příprava občerstvení exotická. Pivo vychlazené. Až se mi sejdou nějaké slušné fotky, zveřejním. Zatím jen ukázka:

podkozi1

podkozi2

Chodíte ještě do kina?

5. listopadu 2010 v 14:51 Kosmiší
Mno... rád bych dnes ještě reagoval na malou poznámku Magazínu Víkend č. 44, odkud jsem použil titulek i obrázek. V rubrice "Fakticky" rozvíjí výsledky statistického výzkumu o návštěvnosti kin a cenách vstupenek. Je hezké, že úbytek návštěvníků zdůvodňují širší možností zábavy a rostoucími cenami vstupného. Ale ---

Kolik lidí mělo před revolucí doma video přehrávač? Internet byl ještě záležitostí vědců a armády... Kam všude mohl našinec jezdit na dovolenou mimo hranice někdejšího Československa? Za přemýšlení by stála i cena vstupenky k poměru  výše tehdejšího platu atd.. A taky odjinud: cenová dostupnost vlastnictví automobilu a možnost odjet kdykoli a kamkoli za zábavou? Víkendové rozjímání nad přiloženým obrázkem nechávám vám všem...

kino

Mobilní telefon už v roce 1928?

5. listopadu 2010 v 14:12 Vypozorované
Vybitý mobil při situaci, kdy je třeba cosi zařídit rozhodí i ty nejklidnější našince. I mě se barvila bělma do ruda a koutky úst jsem procedil nějaké to nevybíravé slovo. Vzpomněl jsem si ale na někdejšího spolužáka ze střední školy, označeného za největšího flegmatika budovy. Zavítal jsem na Novinky.cz a brouzdal ledabyle informacemi. Až jsem objevil článek, kde posyktují obrazový záznam s procházející paní možná držící v ruce mobilní telefon. Mno... nevím. Posuďte sami:


Noc vědců na karlovarské hvězdárně

5. listopadu 2010 v 14:03 Kosmiší
Vrátím se ještě jednou k návštěvě hvězdárny v Karlových Varech a Noci vědců (http://kosmis.blog.cz/1009/noc-vedcu-hvezdarna-karlovy-vary). Před časem mi e-mailem dorazily fotky pořízené celooblohovou kamerou. Takové snímky si mohl pořídit každý, kdo příslušnou akci navštívil. Na hvězdárně se dá dělat spousta dalších zajímavostí. Každého baví něco jiného, takže bude nutné ji navštívit a vybrat si sám. Na třetím snímku jsem společně s průvodkyní (mladou a usměvavou).

hvezdarna1
hvezdarna2
hvezdarna3

Mlha přímo anglická

4. listopadu 2010 v 13:50 Kosmiší
Níže zveřejněné snímky jsem chtěl na blog vyvěsit už v pondělí. V úterý jsem je stahoval z foťáku. Ve středu jsem vybral. Dnes ukazuju:

... sobotní ranní mlha (foceno mezi 8:50 - 9:05) kousek před Lubencem (směr z Karlových Var na Prahu) za jízdy autem (neřídil jsem) ...

mlha1
mlha2
mlha3
mlha4
mlha5
mlha6

Být či nebýt? .... Stavět či nestavět garáž?

3. listopadu 2010 v 9:18 Vypozorované
Předevčírem večer jsem se dočetl na iDnesu o tom, že se v německém městě Schmalkalden doslova propadla zem před očima a ve vzniklé jámě zmizelo několik garáží. Píšou také, že propadání půdy dlouhodobě strašilo vzdálený Tiefenort. V jeho okolí se těžila draselná sůl.

Tak nevím, k dnešnímu dni mám postavenou základovou desku na garáž. Dost se těším, že mimo jiné - škrábání skla v zimním období - pro sebe vyřeším beznadějnou parkovací situaci v našem městečku. Od uhelných lomů nebydlím daleko. Tak doufám, že po ránu nenajdu místo garáže a auta jen bránu do pekel. ;-)

af