Říjen 2010

Svůdné kočky ve výkladních skříních

29. října 2010 v 12:37 Kosmiší
Jako čtrnácti nebo patnáctiletému puberťákovi se mi dostal do ruky výtisk někdejšího týdeníku Květy. Otiskli v nich článek o smutném životě prostitutek, ukazujících se ve výkladních skříních vykřičené části jednoho německého města, a o nehorázném vykořisťování jejich života. Pod článkem byla i fotka jedné polonahé slečny. Obrázek jsem měl dlouho schovaný v šuplíku se školními potřebami.

Na celou událost jsem si vzpomněl včera. Už nemusíme do Němec, kočky se protahují i v maloměstech. Byla hezká, radost pohledět. O můj zážitek se s vámi rád podělím.
kocka

Náramkové hodinky ... přežitek nebo image?

29. října 2010 v 11:03 Vypozorované
Početná skupina lidí přestala nosit náramkové hodinky. Periodicky kontroluje čas na mobilu. Častěji, než by se podívala na hodinky na ruce. Zpočátku mě to znervózňovalo. Obzvlášť, když jsem onehdá seděl s jednou slečnou na kávě. Měl jsem pocit nonverbálního náznaku, že schůzka nepřináší kýžená očekávání. Mno... možná, že to tenkrát tak doopravdy bylo. A očekávání nebyla naplněna...

O to víc jsou ale vidět v davu lidé s hodinkami na ruce. Zvlášť ti, kteří nosí viditelně velké, extrémně malé, či jinak extravagantní ukazatele času. Přiznávám se, nosím takové obyčejné nenápadné. Ne, že bych nechtěl něco výjimečného, ale část horní končetiny, kde se obvykle hodinky nosí, mnou bývá otloukávána a rozbitné věci se pak rozbíjí. Bylo by mi líto, že bych si znehodnotil nějaké, kterým bych dal křestní jméno.

Přesto lze na mých hodinkách nalézt název: tachymeter. Vzdělaní vědí, že to je stupnice na číselníku nebo vnějším kroužku kolem skla pro odečet rychlosti v km/hod. Pomocí této stupnice a vteřinové ručky chronografu můžete například určit rychlost pohybujícího se vozidla. Sice tuto možnost asi nikdy nepoužiju, ale... bomba, že?

Jaké jiné hodinky mě v poslední době zaujaly?

Vacheron Constantin - nádhera, jen docela drahá (v milionech korun):

hod1
hodinky s mobilem - cena 2990,-- Kč (z katalogu D-Mail):

hod2

Malý dovětek k rušení železničních tratí

29. října 2010 v 10:38 Vypozorované
V týdeníku Ekonom č. 43, tedy v čísle tohoto týdne, napsali v malém sloupku celkem zásadní informaci o rušení sedmi lokálních stanic. Sdružení železničních společností prohlásilo, že stát na likvidaci stanic nic moc neušetří, protože bude muset odstranit koleje a příslušenství. Cenu vyčíslili na 700 milionů.

V našem městě žije určitá zájmová skupina spoluobčanů, která by celý ten prostor vyčistila zadarmo. Ušetřené peníze by se mohly použít například na vědu a výzkum.

******
... předešlé články:... malé dárky za nákup

27. října 2010 v 14:21 Vypozorované
Rozmohlo se to už před pár lety a na druhou stranu... proč ne?

"Předplaťte si XYZ na rok dopředu a dostanete pořadač k archivování celého ročníku našeho časopisu!"
"Budete-li odebírat náš časopis, dostanete v každém třetím čísle dárek - záložku..."

Často jsem si říkal: kam až můžou zajít?
Letos mě pobavila jedna zásilková společnost prodávající kancelářské vybavení: spotřební materiál, cartrige příslušenství k PC apod. Pokud si od tohoto prodejce koupíte pákovou řezačku na papír, dostanete jako dárek lyžařskou helmu.

darek

Vánoční koncerty s Alisonem

26. října 2010 v 14:35 Kosmiší
Začínám pomalu ale jistě trénovat vánoční skladby typu Wish You Mery Christmas a Amazing Grace, které budu hrát s kraslickým Alisonem (pozor, neplést si s ašským Alissonem) po kostelích, knihovnách a statcích v prosinci. Místní spoluobčané, sledujte http://alison.blog.cz, tam jsou termíny vystoupení vyvěšeny. Takže, kdo mě chce vidět slušně oblečeného, přijďte.
Kosmiš

Konec malých romantických tratí na Karlovarsku

26. října 2010 v 14:22 Vypozorované
Už jednou jsem o této kauze psal. Přidal bych i odkaz, nějak ale nemůžu článek na svém blogu najít. Psal jsem. Nepsal-li, určitě jsem měl článek v hlavě. Před měsícem (dvěma, třemi ?) se rozhodovalo o tom, zda nezrušit některé železniční tratě s velmi malým využíváním. Na iDnesu píšou, že někteří odborníci považují jejich uzavření za nesmyslné.

Krizovou tratí na Karlovarsku je směr Protivec-Bochov. Tratí, která mě bude mrzet je Krupá-Kolešovice. A samozřejmě i jiné se mě budou dotýkat. Jsou to všechny ty, které mi pomáhaly v přesunech na vandrech (trekových víkendech -> pozn. pro nezasvěcené).

Ministr Bárta tvrdí, že bude zrušení tratí nejprve na zkoušku a dál se uvidí. "Prdku"! Kolik takových provizorně a později definitivně zavřených tratí už jsem viděl! A nejen za humny. I cestou z Karlových Var do Kraslic je jedna taková.

Jednou takovou šancí na zachování je odprodej - například podnikateli Jančurovi. Ale toho, jak postupným pročítáním tištěných i elektronických periodik, nemají někteří státní zaměstnanci rádi. Tak nevím. Já bych mu je prodal. Přece nebudu jezdit na vandry autem....PS: Nakonec jsem sám sebe (svůj článek) našel:

Autorský poplatek za prázdná DVD a CD

26. října 2010 v 14:01 Vypozorované
Evropský soud rozhodl ve věci autorského poplatku, který je obsažen v ceně prázdného nosiče - CD, DVD, popřípadě jiného dalšího. Tenhle oříšek nalouskla jistá španělská firma, která nechtěla za takovou věc platit, protože obsah nosičů nepatřil mezi autorsky chráněná díla.

Může tedy konečně dojít k tomu, že nazpívám nějakému děvčeti vlastní text, sám zahraju na kytaru a vložím vlastnoručně vytvořený obal na nosič se svou fotografií a nebudu muset platit autorské poplatky. Rande získané výrobou CD bez uvedených přirážek na ceně mě nakonec vyjde levněji ... v případě, že vytvořím aspoň 50 kusů a rozdám 50-ti dívkám :-).


hudební skupina GaSe

25. října 2010 v 14:39 Kosmiší
Hudební skupina GaSe má své stránky: http://gasechodov.blog.cz
Kdo pořádáte tancovačky, slavíte kulatiny i nekulatiny, i vy ostatní:
podívejte na jejich blog a kontaktujte se.

Tak nám už brzy začne zima

25. října 2010 v 14:32 Kosmiší
Jak se pozná, že přijde zima? Že některé ptactvo odlétá do teplých krajin? Že přezouváme pneumatiky nadávaje: kdybychom to neudělali, stejně od první listopadu na některých silnicích s letními nesmíme jezdit? Ne, ne... Při cestě domů, na nějakou kulturní akci nebo na rande si všimněte, že v odpadkových koších zejí slunečníky. Ty už letos opravdu nebudeme potřebovat.


slunecnik1
slunecnik2

Kazetové magnetofony a walkmany

25. října 2010 v 14:24 Vypozorované
Tak už je to tady. iDnes přinesla zprávu o to, že výrobce - společnost Sony, který před mnoha a mnoha lety, kdy jsme my starší byli ještě děti (přesně před jednatřiceti lety), přestal vyrábět walkmany.

Byla to přehrávací zařízení mé ranné puberty. Vývoj jde kupředu, takže zatlačuji nostalgické slzy a jede se dál. Však ony vám, mladším, taky brzy skončí mp3 přehrávače. Počítám, že nasadíte sluchátka, která budou přes wifi přehrávat hudbu z vaší malé krabičky položené na pracovním stole v pokojíku :-) ...

walkman

Egypťan Sinuhet II.

22. října 2010 v 13:21 Kosmiší
Vrátím se k článku o egypťanu Sinuhetovi (http://kosmis.blog.cz/1010/egyptan-sinuhet). Je třeba někdejší myšlenku dopovědět. Domácí práce už jsem popsal, dostaňme se ke knize. V naprosté většině případů je, podle mého názoru, lépe přečíst knížku a pak případně vidět film. Často se mi jinak stává, že herec nesedí do mého, čtením vytvořeného vzhledu postavy. V případě velkofilmu o Sinuhetovi a knize, napsané Mikem Waltarim, je to vlastně jedno.

Kdo knihu zná, ví, že poctivé zpracování děje by se vešlo do třináctidílného seriálu, kde by každý musel mít atributy velkofilmu. Egypťana jsem četl v dobách, kdy jsem ještě zvládal ponocovat do dvou, tří do rána a pak jít do práce. Film jsem si (tehdy ještě) na videokazetě pustil s jakýmsi očekáváním, jak to asi bude natočené. Už po hodině se mi tenkrát spustila sanice. Dokoukal jsem film a kazetu založil.

O uplynulém víkendu jsem se k filmu dostal při nuceném žehlení. Dostal jsem se po letech opět ke zmiňovanému filmu. Napodruhé mě už tak nepopouzel. Film si všímá jen základní dějové linky a všechno ostatní vypouští. Dostal se tím do standardní velkofilmové délky. A když si vybavím nekteré dnešní pokusy o novodobé výpravné snímky, musím uznat, že má i své kouzlo.(Mimochodem to tričko jsem si nakonec na sebe ten večer nevzal :-). )

Premiér Nečas nabízí sirky?

22. října 2010 v 9:44 Vypozorované
Rozhodl jsem se, že na toto téma budu psát naposledy. A doufám, že to dodržím. Prostě mi nedá, než upozornit na prapodivné překlepy, které na druhou stranu ukazují jak je čeština hravá a tvořivá.

Když jsem psal o zvláštně stylizovaném titulku o gayích v Ugandě, netušil jsem, že se podobných nadpisů po internetu potuluje nepočítaně (http://kosmis.blog.cz/1010/ugandsky-denik-rolling-stone). A znovu opakuji: kdybych ony články psal já, nebo mě podobní pisálci a nedovzdělanci v jazykovědě. Internetové servery, pevně věřím, mají korektory hlídající stylistiku, slovosled, morfologii apod. Vím, i oni jsou jen lidi a mají právo chybovat. Není ale těch mluvnických chyb puštěno do virtuálního světa moc?

Aby nebylo řečeno, že napadám jen iDnes, namátkou publikuji titulek z Novinek.cz: "Nečas se distancoval od Janáčkové, v kampani nabízí sirky" (http://www.novinky.cz/domaci/214627-necas-se-distancoval-od-janackove-v-kampani-nabizi-sirky.html). Nadpis zde nabádá k informaci, že náš současný premiér rozdává zápalky a navíc je asi pohádaný s paní senátorkou Janáčkovou...? Pokud jsou tyto hlášky vymýšleny pro to, aby byl čtenář, pokud chce porozumět, donucen číst celý článek, pak by mělo vše možná trochu smysl.....

Jsem rád, že nejsem jediný  úchyl, kterého výše uvedené vyvádí z míry. Viz následující odkaz:


Až se zima zeptá... máš přezuté gumy?

21. října 2010 v 10:26 Kosmiší
Až se zima zeptá, odpovím, že nemám. Určitě přezuju. Ale žiju v nadmořské výšce 418 metrů a oknem mi pere slunce. Víkend to rozhodne.

Na druhou stranu, až přijde na kafe a na pokec o pneumatikách (pisálek míní paní zimu - pozn. redakce), ukážu jí dva foto záběry. Na jedné fotografii je vidět, že si podzimu dosyta užívám a na druhé, že se na zimní období svědomitě připravuju (viz "koule").

podzim
... postupné, nenápadné odklízení listí
zima
... masové koule do zásoby, kdyby při nějaké bitvě došly koule sněhové

Ugandský deník Rolling Stone

21. října 2010 v 7:44 Vypozorované
Ugandský deník Rolling Stone zveřejnil jakousi zprávu o stalkingu, perzekuci, spíš snad genocidě homosexuálů této části afrického kontinentu. Moc cizích slov? Ano, použil jsem jich zbytečně dost. První věta šla napsat srozumitelně i českými slovy. Nešlo mi o poukázání, že ta slova znám. Jde pouze o úvod jako reakce na článek na iDnes.cz.

Tam se v sekci zpráv "Zahraniční" před několika minutami objevila zpráva o pronásledování gayů v Ugandě. Článek začíná větou: Komunita homosexuálů v africké Ugandě se neustále zhoršuje. Říkám si: kolik musí mít člověk načteno a na kolik musí ovládat český jazyk, aby se mu nepopletly významy sdělení v tisku. Ještě jednou: Komunita... se neustále zhoršuje. Je horší. Zlobí? Dělá neplechu? Ohrožuje svým chováním okolí?

Komunita je podle Wikipedie společenství bytostí, které sdílejí např. společné zájmy. Dívám se na článek a znovu čtu první větu. V Ugandě je tedy jakási skupina gayů, kteří svému okolí škodí.

Jenže článek popisuje situaci, kdy naopak dochází k nehoráznému nabádání tuto čtyřprocentní skupinu spoluobčanů sprovodit ze světa. Takže co s tou první větou? Musel jsem se na internetu proklikat dál. Na www.004.cz je gay komunita popisována nejen jako určité množství obyvatel, ale i jako "soubor specifických norem, hodnot, vzorů chování a životních stylů". Tedy ne jen to fyzické (tělo). I to co dělá člověka člověkem - např. jeho možnosti ve společnosti.

Nakonec dochází k rozluštění. Homosexuálové v Ugandě se mají dost špatně. Může se stát, že budou někteří z nich z převládajících předsudků zbytečně zabiti. To vyplývá z přečtení celého článku. Jsou ale lidé, kteří po ránu u kafe internerový tisk jen tak prolítnou a po přečtení první věty ve výše popisované zprávě iDnes, jim zůstane v hlavě informace o tom, že "komunita gayů v Africe dělá neplechu". A to je hodně špatně.

Tento sloupek píšu přibližně deset minut. Vět na zpravodajském serveru jsem přečetl pět. Docela nepoměr. Takhle pomalu čtu informace snad jen v odborné literatuře :-o ...

Překvapivé nápady Roba Dickinse

20. října 2010 v 14:24 Vypozorované
Mno... nevím... Bývalý šéf Warner Music pustil do světa názor, že by hudební album mělo stát na naše rovných 30 korun. Slušná cena. Rád bych si koupil nové Iron Maiden nebo reedici Spirituál Kvintetu za třicet. Dickins si myslí, že se sníží "piráctví" a stoupne prodej nosičů. Cha!

Chápu, že všichni najednou "honí Bycha" (což už je jako v pořekadle velmi, ale velmi pozdě). Nehorázné ceny cédéček (300 až 500 korun), možnost pokoutního stahování a mizerná osvěta jsoucí spíš na hranici výhrůžek - to všechno pomáhá likvidaci vydavatelských firem.

My, ještě ne úplně staří, ale už dospělí, máme zakořeněno kopírování muziky od nepaměti. Kdysi ale nešlo o peníze. Prostě zahraniční muzika nebyla k mání, někdo ji dovezl z bývalé Jugoslávie nebo Maďarska, a ostatní stáčeli na předražené magnetofonové kazety. Proto tahle činnost většině z nás od počátku nedělala žaludeční potíže.

Jenže... Protože jsem muzikant, a  ve skupinách kde hraju, tvoříme vlastní skladby, vím, kolik stojí i to nejobyčejnější studio a ostatní náklady kolem. Podtrženo, sečteno: natočení CD je deset tisíc korun hraniční záležitostí.

Tedy počítejme: 10 000 : 30 = 333,33. Moje kapela musí prodat 333 CD/ 30 Kč, aby zaplatila náklady na natočení, mastrerování, obaly, dopravu, poštovné, telefony a další a další výdaje. Pokud někdo má na Roba Dickinse telefon nebo e-mail, případně číslo na ICQ, přimlouval bych se za to, aby ho přesvědčil zvýšit svůj názor na cenu za 50,--. Tolik dnes už v PNS stáncích cédéčka stojí a nám zbyde na aspoň na bublifuk. 
......................


Česko a Den statistiky

20. října 2010 v 9:06 Vypozorované
Dočetl jsem se, že Česko poprvé slaví den statistiky. Koho podobné články v tisku, rozhlasu, TV a internetu nebaví číst, sledovat ani nijak vnímat a rád by jen zjistil, jak vypadá PRŮMĚRNÝ ČECH (o Češce jsem nenašel ani slovo), vizte:

výška: 172,4 cm
hmotnost: 74,8 kg
snězené vepřové za rok: 41,3 kg
snězené těstoviny: 6,1 kg
vypitá limonáda: 109 l

Proč si pro charakter čecháčka iDnes vybrala právě těstoviny a ne knedlíky nebo limonádu a ne pivo, mě nenapadá.

Kdo se cítí být průměrným Čechem, může si pobrouzdat na webu Českého statistického úřadu:

Úskalí kurzů a seminářů

20. října 2010 v 7:42 Kosmiší
"Na kurzu zvládání vzteku dostala vztek a pobodala kolegyni" -> hlásá titulek na iDnes.cz.

Docela se děsím, co potká mě. Za tři neděle se účastním semináře techniky hraní na baskytaru a kontrabas přednášeného Janem Tenglerem. Možná, když budu klást "debilní" otázky, budu propíchnut bodcem... :-)

Festival v Glastonbury nebude kvůli WC?

19. října 2010 v 7:50 Vypozorované
V sobotu jsem v hospodě po hraní vysvětloval proč nebude Chodovský poplach. Snažil jsem se vše podat s nadsázkou a lehkým sarkasmem. To jsem ještě netušil, že tisícinásobně světuznámější britský festival v Glastonbury v roce 2012 nebude pro nedostatek Toi Toi. Všechny prý budou používat olympionici v Londýně. To budou pěkně pokakané olympijské hry, že?
Egypťan Sinuhet

18. října 2010 v 14:53 Kosmiší
Když se spojí příjemné s užitečným, jde o výběr toho, co bude příjemné a co užitečné. Je třeba si nastavit situaci tak, aby člověka uspokojila ve všech pádech. Po pátečním hraní na severu Čech a dostatečném vyspání (nenásilný budíček v 9:15), jsem zjistil, že se dostávám do komplikované situace: na sobotní hraní na karlovarsku jsem si chtěl vzít své oblíbené tričko.

Problémem bylo, že leželo už delší dobu v koši na prádlo a čekalo až mi dojde, že musím nažhavit žehličku. Přemýšlel jsem u dopolední kávy jak žehlit s uspokojením. U takové činnosti si pouštívám muziku, ale tentokrát jsem jí měl dost. Tričko jsem ale na večer "potřeboval". Našel jsem tedy film o egypťanu Sinuhetovi. Je to velkofilm z padesátých let. Napadlo mě, že příjemné bude: mít vyžehleno a užitečné, že shlédnu klasiku.

Hm... dnes mě nějak postihla gramomanie. Vědom si toho, že článek nemá mít víc než 3, 4 odstavce, se k egypťanu vrátím později.

Blog.cz - správná volba

13. října 2010 v 7:46 Vypozorované
Každý grafoman, pokud nepíše jen "do šuplíku", časem přemýšlí, co by udělal pro to, aby se jeho "nápady, postřehy :-) a myšlenky :-D" dostaly co nejvíce lidem, kteří smýšlejí stejně ... nebo v ideálním případě všem lidem na světě :-|.

Kolikrát, když jsem četl článek na blogu například na iDnesu nebo Novinkách, jsem přemýšlel, zda by nebylo jednodušší prezentovat se na jejich stránkách. Zůstal jsem ale u Blogu. A byla to správná volba. Zpravodajský server Novinky blogování jako takové na svých stránkách ruší.

blog1
blog2