Září 2010

Co lze vidět v Praze

30. září 2010 v 10:36 Vypozorované
Nevím, do jaké míry jsou ve shodě Technické služby příslušné části našeho hlavního města s příslušnými policejními orgány. Pohled na botičku osazenou na kole firmy rozvážející pitnou vodu je však k nezaplacení :-).

botka
(snímek pořízen 24.9.2010 v 9:40)

Noc vědců - hvězdárna Karlovy Vary

29. září 2010 v 14:46 Kosmiší
Prodloužený, 39. víkend tohoto roku, byl přímo nabyt událostmi. Jednou z nich byla NOC VĚDCŮ. Projekt, který měl za úkol veřejnosti ukázat, že astronomie není věda jen pro několik vyvolených, kteří vypouštějí neznámá slova, jako: kvantová gravitace, exoplanety nebo noční svítící oblaka.
V Praze, Mostě, Vlašimi, Brně, Karlových Varech i jinde proběhlo velké množství přednášek, a pozorování dalekohledy pro širokou veřejnost. Vstup na všechny akce byl zdarma. Stavil jsem se na hvězdárně v Karlových Varech. Úžasné. Pro představu: www.noc-vedcu.czhv0
hv1
hv2
hv3
hv4

Sítko na čaj

24. září 2010 v 9:18 Vypozorované
Abych nezkomolil jméno psychloga, jehož článek jsem před dvěma lety právě na podzim  četl, raději jej neuvedu.
(VSUVKA: právě on by mi řekl, že má uvodní věta je blbá, protože se musí číst dvakrát, aby byla pochopena :-)...)

Onen psycholog uvedl ve svém článku tento poznatek: pokud položíme vedle křesla v obývací místnosti nějakou méně používanou věc, například Filatelistický atlas, časem se stane, že nám kniha nepřijde neuklizená. Z našeho zorného pole dokonce "zmizí".

Tak takhle nějak jsem přišel o sítko na čaj. Prostě bez upozornění zmizelo. I když bezpečně vím, že ho doma mám. Nezbylo mi než koupit nové. Vydal jsem se do nejbližší prodejny. Obchod se smíšeným zbožím patřil podle příjmení odpovědného vedoucího Vietnamci. Protože jsem mínil původní sítko najít, zvažoval jsem koupit jen nějaký nejlevnější výrobek. Docela mě překvapilo, že Vientamci neprodávají jen asijská umělohmotná sítka a cedníky, ale i české výroby. Zjistil jsem, že je vyrábí karlovarská firma Blex.

Zajímavé je, že firma vznikla už v roce 1919. Pod jiným názvem. Znárodnění ani nemohla logicky ustát se jménem Blechwaren Fabrik Brüder Zenker :-).  Historii firmy lze bez problémů vyhledat jinde. Nebudu ji tedy opisovat a přeskočím do současnosti. Vyrábí cedníky, formy a formičky. Určitě znáte z vánočního cukroví takové ty plechové motýlky a ořechy. Sympatické mi je, že česká firma dobývá východ - vyváží nejen do Číny, ale i Malajsie nebo Thajska.

Vím, že je to celé vypadá tak trochu jako reklama. Jen chválím zboží. Ale udělejte si malý pokus. Vložte na minutu do rozpálené trouby dvě sítka: asijské umělohmotné a kovové z Blexu. Anebo ne... Prostě mi věřte, že škvařící se polyvinylchlorid hrozně smrdí :-)

Film o Fredericku Bulsarovi

22. září 2010 v 13:47 Vypozorované
Zbylí tři členové britské rockové skupiny Queen budou spolupracovat na filmu o Freddy Mercurym. Jako fanouška tohoto tělesa mě před úplným uspokojením, že se na Queen ještě nezapomnělo, zděsila následující informace:
- postavu Mercuryho má hrát Sacha Baron Cohen. Protože jeho předchozí filmy jsou úplně z jiného světa, docela mě rozhodnutí o Cohenově obsazení do role rockového zpěváka děsí. Tím knírem to rozhodně nezachrání.

iDnes

Topzine

Reflex700. výročí počátku Lucemburské vlády

21. září 2010 v 13:26 Kosmiší
V novinách psali, že Jan Lucemburský zažil před sedmi sty léty dva úspěchy. Pvním byla svatba s Eliškou Přemyslovnou, kdy se smíchala krev Lucemburků s ještě dříve vládnoucími Přemyslovci. Druhá sedmistovka připadá na 7. února příštího roku, kdy se bude slavit nástup Lucemburků na český královský trůn korunovací Jana a Elišky v Praze ve Svatovítské katedrále.

Doufám že nám, kulturním konzumentům, bude umožněno bloumat muzei a galeriemi zavalenými touto tematikou. Docela se těším...

XI. Chodovský poplach prozatím nebude

20. září 2010 v 13:34 Habartovský festival
V časopise Folk, v 9. čísle "září 2010" popisoval Jupp ve svém sloupku "Jde mi hlavou" důsledky ekonomické krize na hudební festivaly a jiné aspekty na tyto počiny dopadající. V zásadě se s jeho článkem ztotožňuji. Jen si nemyslím, že by všichni organizátoři malých festivalů měli "troubit do světa - podívejte, jak jsem dopad, jsem to ale nešika". 

Ine! :-). O pravděpodobném konci jednoho z malých festivalů jsme při hraních po republice referovali týden po jeho konání.

Bylo pro mne velkým a příjemným překvapením, že se mě v tomto měsíci už po čtvrté někdo z lidí činných v kultuře zeptal na Chodovský poplach (CHP). Nemám na mysli muzikanty, ale organizátory, moderátory a dokonce (!) i státní úředníky. Festival akustické muziky, pořádaný skupinou Bodlo v parku před Kulturním a společenským střediskem, příští rok opět nebude. Loni jsme čestně ukončili X. ročník a na čas CHP uložili k ledu. Důvody jsem tenkrát zveřejňoval.

Ale budiž! Jde, jak Jupp ve Folku píše, o následující aspekty: finanční, sociální a politický.

Finanční je jasný. Byla nečekaná krize, u nás položila porcelánky. Z toho vznikla ztráta dotací. Jiní pravidelní mecenáši začali financovat své vlastní projekty, tedy další úbytek. Ano, sponzoři šetří. Ale to v mém případě nebyla věc, která by mě dostala až k rozhodnutí na čas CHP přerušit.

Diváci si začínají vybírat kvalitu. Je spousta festivalů a i to je příčina řídnutí návštěvnosti. Toho jsem se před zahájením desátého ročníku CHP taky nebál. Nasadil jsem "místní" kapely, na než se u nás chodí: Roháči (mají vždycky vyprodáno), Alison - mladá a méně známá grupa, ale s fanoušky, kteří za nimi po regionu jezdí, Bodlo s Netřískem zkusili ke konci roku dvouhodinový recitál v místní galerii a bylo plno. Přesto přišlo místo obvyklých čtyř set méně než dvě stě lidí. Částečně lze úbytek zdůvodnit volbami do Evropského parlamentu, trochu velmi sychravým počasím, kdy do zahájení nepřetržitě pršelo.

Důvody, pro které jsme se rozhodli CHP přerušit byly dva:
- handrkování s časem ukočení festivalu: místní instituce požadovaly tři před zahájením CHP ukončení v deset hodin, i když celá ta léta (i v r. 2009) byla smluvně ujednána na jedenáctou. Důvodem byla nutnost dodržovaní nočního klidu s výhrůžkou pokuty za porušení.
- rekonstrukce města, která vedla k velkým dopraním omezením v městské části, kde se CHP pořádal.

K úlevě mé i úlevě ostatních spolupořadatelů, jakožto i těch, kterým jsem přes rok vysvětloval důvody přerušení pořádání CHP, ještě jednou dodávám: festival se postupně přenesl do Habartova, s názvem Habartovský festival a v roce 2011, když Bůh i obyčejní smrtelníci dají, bude jeho čtvrtý ročník.

Howg! :-)


První ranní podzimní škrábání autoskla

20. září 2010 v 12:43 Kosmiší
A je to tady! Ráno přijdu k autu a koukám: vedle mě řidič seškrabuje namrzlý povrch z předního skla. Naproti přes ulici dokonce nějaký pár. Podle hlasitého dohadování nejspíš manželé :-). Inu, podhůří je podhůří.

Vytáhl jsem  z kufru škrabku a pustil se také do práce...

okna1
okna2

Včera mi někdo ukradl poklici z pravého zadního kola

16. září 2010 v 9:42 Vypozorované
To byste snad ani nevěřili! Vím, že jsou mezi bližními dost velké rozdíly ve výplatách, ale aby někdo ukradl poklici z kola automobilu... a tím ušetřil  :-)...

Kdyby mezi mým vystoupením z auta a příchodem zpět k němu neuteklo jen přibližně 80 minut, řekl bych si, že mi prostě poklice vypadla za jízdy, aniž bych si něčeho všiml. "Tak snad vandalismus", říkám si. Ale po dnešním přečtení textu  Hlídáte si espézetku? na blogu paní Indrové by to mohla být i krádež :-). Jen by asi nešlo poklice zneužít jako registrační značky v článku.

Docela smutný příběh nevhodný pro choleriky. Bohužel se taková věc může přihodit komukoli. Kdysi mi registrační značky (tehdy ještě SPZ) také z auta zmizely. Ale šlo naštěstí "jen" o pubescentní nebo opilecké hrátky. Našel jsem je necelých 60 metrů od auta.


indrova.blog.iDNES.cz

Haló! Slyšíme se?

16. září 2010 v 8:32 Vypozorované
Včera krátce po deváté vyšla na iDnesu zpráva, že jsou někteří klienti Telefóniky O2 od pondělí nedostupní. Navíc se nikam nedovolají.

Takže, máte-li pocit, že vám z jakéhokoli rozmaru nezvedám telefon, není to pravda. Já zablokovaný nejsem - dovolám se, kam potřebuju. O to víc budu trpělivý, nereagujete-li na mé vyzvánění. Máme na sebe přece e-maily :-).
Divadlo V patře - "Drana"

14. září 2010 v 23:42 Kosmiší
Před několika desítkami minut jsem se vrátil z divadla. Divadlo má název V patře a "historicky" se hlásí k bývalému Klubu Paderewski, kde bylo v roce 2004 založeno.

S divadlem V patře mě pojí několik událostí. Vyjmu z nich například: pořádání Folkotoče, kdy ke mě Pavel Žemlička a Lucie Domesová byli neuvěřitelně vstřícní. Dále: velice odlehčený ale ryze profesionální dialog téže paní při propagaci třetího ročníku Habartovského festivalu mediálním partnerem Českým Rozhlasem v Karlových Varech. A v neposlední řadě společné hraní v Divadle Husovka při letošním červnovém "ukončení divadelní sezóny" (Kalandr a Revival Band, Dana Drana, Netřísk).

Abych to nezakecal... DRANA
Cituji z jejich stránek:...Strhující vyprávění staré romské ženy. Monodrama o hledání domova a tepla provází od začátku až do konce živá romská hudba...
DRANA: Lucie Domesová, Dana Jelínková, Pavel Žemlička, Lukáš Peterka (ex-Netřísk) a Honza Zapf (Netřísk).

Stojí to za shlédnutí - sledujte tedy program divadla V patře...

IGRÁČEK opět na trhu! Nostalgici vzpomínejte!

13. září 2010 v 14:14 Kosmiší
Hospodářské Noviny avizovaly na konci července (20.7.) prodej legendárních figurek od poloviny srpna. Chtěl jsem o nich psát až když je budu mít ve své dlani. A to se stalo předminulý víkend. Dva takové kusy jsem měl možnost "osahat" na oslavě narozenin mého synovce.

Ortodoxní nostalgici ať prominou. Slzu jsem neukápl, i když stříbrný vítr na mě nepatrně sáhl. Vyčetl jsem kdesi, možná v oněch HN, možná na internetu, že firma Efko do Igráčků investovala okolo deseti milionů. I přesto se mi cena nejmenšího, nejobyčejnějšího balení (80 Kč) zdá dost velká.

I přesto přeju výrobcům Igráčka, aby jim jejich podnikatelský záměr vyšel. Níže poukazuju na fotky figurek vyfocených na oslavě synovcově a pár mých starších zápisků k tomuto tématu.

igra0
igra1
igra2igra3
igra5
igra6

Mobil budoucnosti

12. září 2010 v 23:02 Vypozorované
Mám už dva měsíce problémy s vyreklamováním poškozeného mobilu, který je ještě v záruce. Firmu, u které jsem mobil kupoval zatím ještě nechci hanit, ani před ní varovat své známé. Možná, že vše dobře dopadne.

Dnes jsem ale objevil něco ideálního. Odkaz na tuhle stránku nezveřejňuji za úplatu, ale protože mít TAKOVÝHLE mobil, byl by to výrobek mých snů :-).
Volby na Karlovarsku

8. září 2010 v 14:34 Kosmiší
Á, budou volby! Dost rychle ten půlrok utekl! Letos budou komunální volby možná i vtipné. Alespoň soudě podle názvů některých stran. A zase se o nich dozvídám z novin a ne letáků, které by mi měly pomoci, koho volit. Ale jak se dozvím, že se nemám podivným názvům uchazečů o můj hlas jen smát, ale že mají plán náš region něčím obohatit, když nás možná opět neosloví? Budou opět jejich "volební sliby" přiloženy k reklamním letákům, které mnozí rovnou odhazují do kontejneru na papír?

Vzpomínám, jak mi přišel legrační volební název spisovatele Jaroslava Haška: Strana mírného pokroku v mezích zákona. Dnes už je to dávno překonáno. Posuďte:

Loket
Sdružení nezávislých kandidátů LOPATA
Rotava
Zahrádkáři Rotava
Rovná
Život plus
Stříbrná
Č1
Tatrovice
Za dobré vztahy v obci
Krásno
Ženy
Zádub-Závišín
Jsme tu pro Vás
Andělská Hora
Společně pro Andělku
Bečov
Náplava v Bečově nad Teplou
Hájek
Spokojený Hájek
Ovesné Kladruby
Náš domov

zdroj:

Psací vs. tiskací písmo - s novým školním rokem to začalo

2. září 2010 v 14:34 Vypozorované
Všechna významná tištěná i elektronická periodika se začínajícím školním rokem opět poukazují na experiment "psaní tiskacím písmem". Článků je všude tolik, že nebudu upozorňovat na jednotlivé odkazy. Na iDnesu je vyvěšena anketa (prozatím) s tímto výsledkem:

anketa

Cigarety jen pro info III.

2. září 2010 v 14:19 Vypozorované
V návaznosti na poznámky http://kosmis.blog.cz/1008/cigarety-jen-pro-info-dost-divny-titulek-ze a http://kosmis.blog.cz/1008/cigarety-jen-pro-info-ii pokračuji římskou trojkou. Na úřadech Evropské Unie chystají novelu směrnice, která bude zakazovat vystavování prodávaných cigaret. Je to dobře. Dvanáctiletá děcka si pak víc budou všímat ostatních výrobků prodávaných v kioscích i supermarketech. Třeba DVD o zabijácích, znásilnění a krádežích - ta jsou vystavena hned za sklem. Ale teď vážně:

Fandím všem nápadům, jak současným miminkám zamezit přístup ke kouření. Ale starého psa novým kouskům nenaučíš...

Jak jde čas:
- zamezení reklamy na cigaretové výrobky v tisku, rozhlasu a televizi
- zákaz kouření na veřejných místech, jako čekárny, nádražní haly...
- zavedení nálepek se zdravotním varováním
- cigaretové krabičky bez obrázků
- cigarety "podpultovky", tedy nevystavované

Info č. III. jsem získal v dnešních papírových Hospodářských novinách. Ale jistě bude i na internetových zpravodajských serverech.

abcd

Proměň se u kafe

2. září 2010 v 10:38 Kosmiší
Byl jsem upozorněn na zajímavou internetovou stránku: http://promense.kafe.cz/. Každému, který si potřebuje u hrnku kávy nebo čaje trochu orazit, navrhuji najet na uvedenou stránku a vyzkoušet si, jak by vypadal kdyby měl jiný účes. Pro některé z nás: kdyby měl vůbec vlasy. Zveřejňuji svůj výsledek:


promenaa

promenab
promenac
promenad
promenae

Tak tohle jsou rozepře na několik piv - římská dvě

1. září 2010 v 8:51 Vypozorované
Co se tak dovídám, nemají dnešní čtenáři v lásce příliš  dlouhé články. Proto pokračuju v mých "čtenářských objevech" v druhé části.
ˇ
Sloupků, kde muži hodnotí ženy a ženy muže je nepočítaně. Často jde o staré známé pravdy, takže klišé. I přesto upozorním na dva články, které niminálně pobaví. Nejsem si tak úplně jistý, jestli neklesnu ve společenském žebříčku, ale částečně s názory těchto blogerů souhlasím. Ale nebráním se jakékoli diskusi o nich :-).
Tak tohle jsou rozepře na několik piv - římská jedna

1. září 2010 v 8:44 Vypozorované
V elektronickém tisku se občas člověk dozví věci! Ideální články zaujmou, obsahují zamyšlení, vtip i nadsázku. Jak se ale smát citlivým tématům, když je většina obyvatel tak neskutečně korektní :-)...?

K jistým článkům se jedinec dostane víceméně náhodou, například nesprávným kliknutím myši. To se mi stalo včera. Dostal jsem se na serveru iDnes do rubriky "ona". A objevil jsem, řekl bych, velice realistický článek. Obsahuje všechny tři uvedené atributy (vtip, zamyšlení, nadsázku). Chybí v něm už jen sex a krev, další nezbytnost, pokud bych chtěl autor článku prorazit i na americkém kontinentu.

Po přečtení výzkumu, nazvaného "Pokusily jsme se vyřešit záhadu: co doopravdy dělají muži v hospodách?", jsem byl pobaven i zamyšlen. Ta ženská napsala pravdu (Lenka Tréglová, pozn. redakce)! Neschovává se za jménem autorky chlap? .... otázkou však zůstává, jestli by byla zprostředkovatelka výzkumu takhle chápavá, měla-li by takového chlapa doma. Nebo, kdybych s ní dokonce bydlel já :-).