Červen 2010

... nová domácí práce?

24. června 2010 v 14:04 Vypozorované
Už mi jednou bylo v minulosti spíláno, že není vhodné kritizovat jisté firmy. Zajímavé, že se ozývají jen ty, u nichž poukazuju na jejich chyby. Když někoho chválím, neozve se mi. Že bych například od firmy vyrábějící sušenky Mila dostal balíček laskomin za pochvalu za jejich dlouhodobou kvalitu...
Jsem obyčejný muž, takový ten, co uvaří, má-li přežít nebo má-li návštěvu a musí se vytáhout; vypere, protože musí mít něco na sebe; vysaje koberce apod. Ale jsou činnosti, u kterých si nechám rád poradit.
V katalogu jisté zásilkové společnosti je nabízena deka na žehlení. Jsou k ní připsány základní informace a názorný obrázek s upozorněním.
magnet c 713
Ženy, paní, děvčata, holky...! Poraďte! Jak ušetřím koupí této deky 40% místa? Kde místo ušetřím - na té dece? V pokoji? Podle obrázku je výhodou, že "nevznikne žádný prostor na žehlední". Jestli je žehlední sloveso, o jakou činnost se jedná? Moc, moc, moc díky za radu...

Evropská digitální knihovna on-line

23. června 2010 v 9:02 Vypozorované
Právě psaná informace je vlastně hodně stará. Myslím, že o tomto počinu Komise Evropské unie určeném všem, kdo se zajímají o literaturu, umění, vědu, historii, hudbu nebo film, ještě dost lidí neví. Sám jsem při uklízení v kanceláři našel o Evropské digitální knihovně jen malý sloupek z téměř dva roky starého čísla týdeníku Ekonom.


Na webových stránkách digitální knihovny mají uživatelé z celého světa přístup k více než dvěma milionům knih, map, nahrávek, fotek, archivních dokumentů nebo filmů z kulturních institucí sedmadvaceti členských států Evropské unie.

Stojí to za pobrouzdání. Dnes jsem stránky ještě rychle projel, abych se ujistil, že je možné je pročítat a prohlížet ve 26 jazycích, samozřejmě i česky...

europeana1
europeana2

Ukazovací zájmena: ten, tahle, tamto...

22. června 2010 v 7:48 Kosmiší
Než vám budu vyprávět svoji příhodu, napíšu, co jsem vyčetl na internetu. Zájmena jsou jeden z nejstarších slovních druhů. To víme všichni a nemusíme být právě antropologové. Stačí pozorovat malé děti a jejich používání zájmen pro cokoli. Zájmena jsou zvláštní. Nic nepojmenovávají. Nemají věcný obsah. Zvlášť ukazovací zájmena si hodně užíváme.

"Byl jsem tam a tó, sebrali jsme jí, aby šla s námi do toho, jak se to jmenuje... tam vedle toho přece, u těch dvou soch nebo co to je."

Předchozí věta v uvozovkách se týká všech - i mě. Každý z nás se občas zaplete to zájmenové spirály, která nám tlačí na podvědomí :-), a znemožní nám vyslovit konkrétní podstatné jméno. Když si větu pak napíšeme, sami se můžeme smát její nekonkrétnosti a zjistíme, že naše sdělení šlo vlastně do kytek.

Na listopadové výstavě obrazů Josefa Čapka v Jízdárně Pražského hradu jsem byl na tuhle skutečnost upozorněn. Já, který se snaží používat co nejvíc slov! :-(. Je to tak.... Přistihl jsem se několikrát i později, že používám stejně jako ostatní větu: "... tam vedle toho přece..."

Minulý týden jsem listoval jistým obrázkovým časopisem pro dospělé, a zde jsem na to kápl. Už vím, kde beru to neskutečné množství ukazovacích zájmen! Hodně čtu! A nezávisle na tom jestli se jedná o Nietzscheho nebo Švadrlíka, ABC nebo Reflex...

Jako důkaz přikládám část článku výše jmenovaného měsíčníku. Protože: "...žádná část obsahu tohoto časopisu nesmí být rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě... bez písemného souhlasu...", a za účelem popichování by mi souhlas ke zveřejnění asi nedali, kdo by rád věděl přesně na jaké straně kterého čísla se tolik zájmen nachází, rád prozradím.

zajmena
Dokonce existují stránky, které se zabývají zájmeny a jejich skloňováním. Bral jsem z nich ta moudra na začátku článku. Viz odkaz:

Zpráva pro ostatní, houbaři už ví...

21. června 2010 v 11:16 Kosmiší
V sobotu jsem se účastnil jedné lesní kulturní události. Protože jsem člověk, který nepostojí, nechal jsem na hodinku ostatní jejich osudu a probrouzdal okolí. Lesem protéká místy divoký potůček. Myslel jsem si, že foťákem zachytím nějaké zajímavé místo. Párkrát jsem spoušť stisknul. Protože fotky ještě nejsou staženy, nevím zatím s jakým výsledkem.

Ale ... při téhle lesní meditaci jsem narazil na houbaře se středně velkým proutěným košem, ovšem zpola plným! V tu chvíli zvítězily nízké pudy, které ještě někteří máme zakódované v DNA, získané od svých předků - sběračů lesních plodů...

Našel jsem jen dva kousky. Takže na smaženici to nebylo. Ale takový houbový řízek...
Takže UŽ ROSTOU!
houba

Chvála čtenářům a dopisy ze školního výletu

19. června 2010 v 13:34 Kosmiší
Určitě to znáte z dětství: jste na školním výletě, lyžařském zájezdě nebo dětském táboře. Po návratu domů, kdy musíte všechno nacpat do pračky a smrtelně unavení místo plácnutí na gauč v pokojíku odpovídáte rodičům na otázky: ...tak jaké to tam bylo? ...a výlety? ...co holky? ...proč jsi vůbec nenapsal? Z jednoho pohledu z výletu do muzea s obsahem: Pozdrav k krajského muzea posílá XY, se moc nedozvíme.
Ale vám se tak moc nechce vyprávět, i když jste plni zážitků a příběhů, které zčásti můžou měnit vaši budoucnost, nemáte pocit, že je ta správná chvíle. I když je pátá odpoledne, klíží se vám víčka a snažíte se sezení s rodiči odložit na pozdější dobu.
Další den se oněch čtrnácti dnech setkáte se známými, ale ozve se známá písnička:... tak jak bylo? Mohl jsi poslat alespoň pohled... Přitom vy s nimi chcete plánovat budoucnost. Spřádat jiné plány, další výlety a grilovačky, nějaké treky nebo sjetí některé řeky.

Od svého posledního zápisu se roztočila taková spirála událostí, že jsem nebyl schopný cokoli smysluplného napsat. Na krátké zprávy jsou jiné programy - Twitter nebo Facebook. Ale ani přes ně bych toho ostatním moc nevzkázal :-). Škoda, že má den jen 24 hodin a že žijeme jen jednou. V lepším případě, že se nedá vrátit "do předchozího levelu"  jako v počítačové hře. Nebo si část života stopnout a vyřešit jeho zbytek.

Upřímné díky všem, kteří můj blog navštěvovali i v dobách, kdy jsem neměl ani čas ani prostor cokoli napsat. Počet čtenářů, brouzdajících po blogu dramaticky neklesl a já teď citím tak trošku povinnost jim to vrátit. Ale zapomeňte na moudra :-). Objevil jsem nové skutečnosti o vydání známek s podobenkou Čtyřlístku, o zvláštních, až ulítlých vynálezech k vylepšení lidské lenosti a taky o tom se všechno se stalo mě. Mno ... :-) ... Pojem všechno budu muset ještě prokonzultovat s těmi, s nimiž jsem to všechno prožil.