Duben 2010

28. dubna 2010; 6:41

28. dubna 2010 v 10:44 Cestou do práce

mlžný opar
To vám byl dnes po ránu takový opar ... inu ranní mlhy. Jen tahle měla kolem slunce "duhu".

Info pro řidiče chystající se v létě do Itálie

28. dubna 2010 v 7:45 Vypozorované
Před časem jsem upozorňoval na vznik nových dopravních značek v některých zemích Evropské unie (http://kosmis.blog.cz/1003/pozor-na-opile-chodce). Nedávno jsem přišel na další v českých zemích méně známou dopravní značku. Platí v Itálii, je trojúhelníkového tvaru s přidaným varováním: Prozor, prostitutky.

Více na:

Nová italská dopravní značka zmátla mnoho lidí.

Fifinko, máš namále!

28. dubna 2010 v 7:35 Vypozorované
První ranní zprávou, kterou jsem se dnes dozvěděl, byla anktera iDnes s tématem: Líbí se vám nově připravované poštovní známky?

A výsledek? Prozatím:
ANO 807 ........... NE 1344

Že by opět konzervativnost? Že by někomu vadila Fifinka ze Čtyřlístku? .......... :-) ............
Pokud jde o písmenem vyjádřenou hodnotu poštovní známky, není opravdu lepší mít v případě poslání dopisu hodnotu např. A? Stejně se cena tak často mění, že jsou pak obálky polepené různými známkami.
Áha - už jsem na to přišel. Hlasujícím v anketě jde o to, že při poslání těžší zásilky může být na obálce Fifinka společně se sbožňovanou Sáblíkovou nebo dokonce - panem prezidentem. Jak neestetické ..... :-)

Cesta z Varů do Chebu

27. dubna 2010 v 9:57 Kosmiší
O víkendu jsem cestoval do Františkových Lázní za relaxací do aquacentra s plaveckými, bublinkovými, jeskynními i jinými bazény. Pro představu jinde než v západním pohraničí bydlících čtoucích tenhle článek: jde o trasu z Karlových Var do Chebu.

V dobách, kdy jsem jezdil do Chebu do školy, mi cesta autem trvala pomalou jízdou přibližně třicet pět minut. Vlakem necelých padesát, tedy časově to vyšlo nastejno. Když jsem po přednáškách nikam nespěchal nebo si chtěl dát s ostatními odpoledne pivo, jezdil jsem i vlakem.

Vlakem do Chebu jsem nejel už řádku let. Ale myslím, že čas jízdy po kolejích se neprodloužil ani nezkrátil. Za to při přejíždění a objíždění rozestavěné rychlostní silnice jsem za volantem strávil hodinu.

"Už aby to bylo hotový, co?" prohodil jsem ke spolujezdcům. Celkově vzato, celá stavba silnice R6 vydává dojem, že jde vše rychle kupředu. Jenže...

Dnes ráno vyšla na iDnes zpráva o tom, že Fond dopravní infrastruktury vypočítal, že dokonční rychlostní silnice R55 (Břeclav - Olomouc) bude hotová až za 212 let.... :-(

Chápu-li správně veškeré souvislosti, můžeme se třeba pozítří na iDnesu, Novinkách či kdekoli jinde dozvědět, že do Chebu se rychleji budou přesouvat až naši vnuci.... :-(.........

Fifinka ze Čtyřlístku na poštovní známce

26. dubna 2010 v 10:56 Vypozorované
To je až neskutečný :-) !!! Moje grafomanská samochvála mě nutí vám všem prozradit důležitý poznatek. Pustím-li se do nějakého někde přečteného tématu, např.:

- Švandrlík a natáčení jeho příběhu Troškou (http://kosmis.blog.cz/0910/ms)
- informace o reinkarnaci řemelsných povolání postaviček Igráčků (http://kosmis.blog.cz/1004/o-igraccich-pisou-ekonomicke-noviny

... začínají se objevovat vypsané kauzy v denících pravidelně. S největší pravděpodobností se nezabývám nesmyslnými a nezáživnými tématy pro hrst vyvolených, jak jsem se o uplynulém víkendu dozvěděl (a i kdyby :-)... ať!!!), ale událostmi, které cirkulují v hlavních správách významných zpravodajských serverů.

Co mě zaujalo, bylo vydání emise poštovních známek s vyobrazením Fifinky, jediného ženského zástupce legendárního Čtyřlístku, která teď bude na věky figurovat v albech filatelistů hned vedle prezidentů, významných vědců, důležitých světových událostí jako olympijské hry nebo výročí konce nějaké světové války.

Už si představuji starého pětasedmdesátiletého stařečka, stojícího bezradně před okýnkem na poště a bezúspěšně luštícího kódy A, B, C, kde A znamená 10,-- Kč atd. Více ve vybraných článcích novinky.cz, iDnes a jinde... 

Schvalujete, že se děti už nebudou učit psací písmo?

23. dubna 2010 v 14:45 Kosmiší
Při brouzdání na iDnes.cz jsem objevil anketu související s článkem

Anketa měla název Schvalujete, že se děti už nebudou učit psací písmo? Pro to, aby se naše příští generace "netrápily" krasopisem, kterým většina z vás stejně není schopna ustát, a naučily se psát sice ne úhledně ale čitelně hlasovalo v době mého brouzdání  jen 1336 čtenářů. Pro nesmyslné řičení nad ratolestmi typu: "Co to děláš, řekl jsem: rovně nahoru, oblouček dolů!" hlasovalo 3794.

Co blbnete? Koho z vás to bavilo? Kolik z vás pak s chutí sedalo v první třídě k pracovnímu stolu v dětském pokojíku s písankou v ruce?

..........
..........
..........

Ve 14:43 se poměr ještě zhoršil:
schvaluje jen 1722, 4871 čtenářů chce po dětech psací písmo, nejlépe úhledné, tedy takové, které sami, ruku na srdce, neumí...


23. dubna 2010; 6:44

23. dubna 2010 v 9:01 Cestou do práce
Tak zítra už to bude rok, kdy jsem na svůj blog poprvé vyvěsil fotku nazvanou Svítání s plánem pokračovat stejně jako jistý fotograf každodenně fotící v metru amerického velkoměsta svou cestu do práce (http://kosmis.blog.cz/0904/cestou-do-prace).

Záměr zachytit každé ráno, kdy jsem šel do práce, záznam nějaké události se musel po pár měsících pozměnit na téma: Cestou do práce a z práce. Zadal jsem si podmínky: fotit mobilem; začít obutím a končit v 7:15. Zimní šero ale foťák v mém telefonu pokaždé neustál a zpracování mnohdy zajímavých úkazů (např. pes vztekle kousající do rampouchu) nebylo možné.

Nepopírám, že výskyt z mého pohledu mimořádné chvilky nezaznamenám a nezveřejním. Jen dneškem oficiálně ukončuju roční experiment. Cíl dokázat všem do práce jdoucím ospalcům a odpoledne na nákupy spěchajícím, že se pokaždé cestou do práce/z práce něco děje byl, myslím, splněn.

Dnešní fotka je nazvaná stejně jako loni: Svítání. Všimněte si, že se za ten rok slunce, na rozdíl od nás, vůbec nezměnilo.... :-)

svítání
... svítání ...

22. dubna 2010; 6:42

22. dubna 2010 v 10:56 Cestou do práce
tříděný odpad
... "setříděný odpad" ...

Tys to zase naškrábal, ty tele!

21. dubna 2010 v 10:43 Kosmiší
V předchozím článku jsem byl možná až zbytečně hrubý. Chtěl jsem jen naznačit, že i když budeme tolerantní a vynasnažíme se zachovávat dekórum, nemusí se nám na ostatních spousta věcí líbit. Jim na nás samozřejmě taky. Takže prozrazuju i na sebe...

Já jsem se třeba vůbec nelíbil naší češtinářce na prvním stupni základní školy. Abych to zkonkrétnil. Vůbec se jí nelíbil můj "škrabopis". Má drobná nečitelná písmenka, podobná spíš arabském písmu než latince, zdvíhávala obočí snad celému učitelskému sboru. Ještě, že jsem danou situaci dokázal náležitě okecat. Často se mi stávalo, že jsem z diktátů dostával známku 1/4. Čtyřka byla za krasopis. Mou záchranou na střední škole byl psací stroj a dál pak vynález textového editoru typu Word.

pismo
Takže názorný příklad je vidět ve zveřejnění mého písma. Doufám, že už budu používat jen klávesnici a malí žáčci nebudou dostávat čtyřku za "škrabopis"....

Užitečné odkazy

Výš, abys na mně nezapoměl...

21. dubna 2010 v 10:10 Kosmiší
Většině čtoucím nadpis tohoto článku určitě vstaly chlupy na všech částech těla. Předesílám, že chyby jsem napsal záměrně.

Hodně čtu. Knížky, měsíčníky, týdeníky, deníky a internetová zpravodajství. Naučila mě to mimo jiné situace, kdy jsem dojížděl. Neměl jsem rád pasivní vyhlížení z okna autobusu nebo auta na nepatrné změny stejné trasy.

V mých plánech je, až si jednou postavím dům, mít v obýváku kromě komerčních nutností (PC, TV, DVD nebo AC/DC apod.) a užitečných nutností (sedačka, velké a široké křeslo, cokoli na válení před krbem) VELKOU knihovnu. Už teď jsem vlastníkem několika set publikací a brožur. A to všechno bych rád srovnal do latě když ne podle velikosti, tak alespoň podle autorů.

Proč o tom všem píšu? Možná, že mám dost načteno a tak se dopouštím méně gramatických chyb než je obvyklé. Vím, samochvála smrdí a určitě na tomhle blogu najdete chyb (jako naschvál)nepočítaně :-)...

Nedávno jsem dostal pozvání na rande, začínající: "...vyděla jsem tě hrát na koncertě...bla, bla, bla..."  Ale, takhle holky ne :-D...

Možná, že až dotyčnou uvidím, budu do smrti litovat, že jsem neodpověděl. Pro můj klid v duši: dyslektici to mají těžké, třeba jím to děvče je. Ale my ostatní taky. Rád bych měřil o 10 centimetrů víc a o víkendu mi došlo, že už mi není dvacet :-).21. dubna 2010; 6:35

21. dubna 2010 v 9:43 Cestou do práce
je jaro všechno kvete
... je jaro všechno kvete ...

Budou nám vládnout "piráti"?

20. dubna 2010 v 10:54 Vypozorované
O víkendu jsem nebyl doma. Schránka se naplnila letáky nabízejícími to nejlevnější zboží, pozvánky na prodejní akce, různé výzvy občanům a taky první volební vlaštovky. Jistý volební leták mě docela zaujal. Od dob Haškovy "Strany mírného pokroku v mezích zákona" jsem veselejší název nečetl (zbytek bez komentáře):

volby

O Igráčcích píšou ekonomické noviny

20. dubna 2010 v 10:50 Vypozorované
Přišlo mi zvláštní, že o Igráčcích píšou ekonomické noviny víc než bulvární tisk. Někdy mám až pocit, že jde o skrytou reklamu. Nicméně od mého prvního článku o tomhle druhu hračky v srpnu 2009 (http://kosmis.blog.cz/0908/pamatujete-si-igracky), pozoruju, že je její název citován stále častěji.

Naposledy jsem o něm psal poměrně nedávno (http://kosmis.blog.cz/1003/opet-causa-igracek). Minulý týden jsem v práci moc nepobyl, tak se mi na stole nakupilo několik Hospodářských novin, Ekonomů a podobných periodik. Když jsem jedno včera otevřel a listoval, padl mi do oka celostránkový obrázek Igráčka námořníka s avízem na letošní léto. To jsem tedy zvědavý, jak celý novodobý příběh pracujících postaviček dopadne...

Magazín Víkend č. 15 ze 16. dubna 2010:

igracek

Dramaturgie III. Habartovského festivalu

20. dubna 2010 v 10:37 Habartovský festival
Od minulého týdne je na stránkách Netřísku i Bodla vyvěšena dramaturgie třetího ročníku Habartovského festivalu, který se koná v pátek 28. května.

K podrobnostem se proklikáte přes:

nebo přes stránky skupin, které na "Habáči" vystupují.

Kosmiš

20. dubna 2010; 7:00

20. dubna 2010 v 10:32 Cestou do práce
ranní ptáčata
... ranní ptáča (se dál dokolébají) ...

19. dubna 2010; 6:45

20. dubna 2010 v 10:30 Cestou do práce
ranní úklidová četa II.
... ranní úklidová četa II ...

15. dubna 2010; 6:44

20. dubna 2010 v 10:28 Cestou do práce
ranní úklidová četa
... ranní úklidová četa ...

14. dubna 2010; 6:40

20. dubna 2010 v 10:26 Cestou do práce
parkování na konci města
... místo k parkování bylo až na konci města ...

12. dubna 2010; 6:42

20. dubna 2010 v 10:24 Cestou do práce
neustále prší
... neustále pršelo ...

Letošní Habarovský festival

11. dubna 2010 v 15:30 Habartovský festival
Podle statistik o nejčtenějších článcích na mém blogu se snažíte získat nějaké informace o letošním ročníku Habartovského festivalu. Už jsem několikrát psal a vysvětloval, ale čas se blíží. Před týdnem jsem vytvořil na stránkách Netřísku internetovou stránku o 3. ročníku. Leč, problém :-)...

Protože nejsem žádný ajťák, jsou stránky vytvářeny prostřednictvím Microsoftu, přesněji Office XP. Na svém pracovním notebooku mám ale Word 2007. Když jsem na internetu stránky Netřísku aktualizoval, zjistil jsem, že dokonalé Windowsovské aplikace nespolupracují tak, aby vše fungovalo. Jediné, co mi zbývá, dostat se jednou domů tak brzy, abych byl ještě schopný stránky o následujícím ročníku vytvořit a přidat.

Kosmiš