Leden 2010

18. ledna 2010; 6:33

19. ledna 2010 v 10:33 Cestou do práce
... cestou do pekárny ...

Bible studentů ekonomie -> "Samuelson"

19. ledna 2010 v 9:28 Kosmiší

Možná bych dnešní článek ani nenapsal. Jeho potřeba nastala horou událostí, které spustily vzpomínací reflexy, jež občané statší třiceti a hodně výše let prostě mají. Jen si je někteří přiznají, někdo ne. Adventní doba, kdy rekapituluje tolik lidí, až to jednoho strhne. Sraz třídy základní školy po "sto" letech, kde se po pár sklenkách překřikovala i děvčata o to, kdo kde kdy a jak na škole v přírodě nebo lyžáku. Třetím impulsem byla návštěva maturitního plesu SPŠP v Grand hotelu Pupp v Karlových Varech. Na stejném místě jsem jásal, tančil a obracel sklenky před dávnými lety i já. A do toho všeho informace, že 13. prosince 2009 odešel do vědeckého nebe ekonom Paul Samuelson, tvůrce bible studentů ekonomie i některých dalších odvětví. Samuelson, první americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

Každému, kdo se musel na vysoké škole zabývat ekonomií, se naskytla příležitost přečíst téměř tisícistránkovou knihu Samuelsonovu. Ať už povinně nebo z vlastní píle. Většina z nich nakonec uznala, že i když má neskutečně krát více stránek než jakákoli jiná učebnice s touto tématikou, je to ona ta správná publikace ze které stojí zato získávat vědomosti.

I když je psaná američanem, obsahuje až neskutečné množství českých obyčejných neodtažitých srozumitelných slov, že slovo komodita bylo vidět už při prvním nahlédnutím na příslušnou stránku. Nikdy nezapomenu na "bušle kukuřice", "ceteris paribus", porovnávání "chléb, koncerty kontra počítače, ocelárny" a dohady s profesory o tom, jestli je vzduch vzácný statek.

K dobru dávám příběh, kterak jsem byl dvakrát vyhozen při bakálářských státnicích z ekonomie a posléze se po večerech učil kreslit obrázky ze Samuelsonovy Ekonomie s nápadem, že co neokecám, to nakreslím. Jeho grafy a náčrtky jsou totiž obravdu jednoduché a srozumitelné. Šel jsem na třetí pokus, vytáhl otázku a začal si kreslit. V době, kdy jsem byl přizván před komisi, jsem měl kromě nadepsané vytažené otázky pokreslené dva listy A4 z obou stran. Při jednom záseku nad banální otázkou kohosi z komise jsem načrtl svůj poslední graf a na zvolání: "Studente, takhle to ale není", jsem sebevědomě prohlásil, že tento příklad je na straně 94. Dotyčný zkoušející si nechal donést Samuelsona a nalistoval. Graf tam byl, jen o dvě stránky dřív. Přesto, nebo i právě proto mi byla podána ruka se slovy přibližně tohoto významu: " Tak jste nás, kolego, přesvědčil. Myslím, že společné prohlížení Ekonomie ukončíme."

Tedy: sbohem pane Samuelsone! Ta kniha je opravdu dobrá!

... zmíněný rozhodující graf ...


Modrá planeta je bílá a zatmění sluce u nás

18. ledna 2010 v 9:48 Vypozorované
Na iDnes.cz mě zaujaly dva články, o které bych se s vámi chtěl podělit.

***
Modrá planeta se na snímcích z družic změnila na bílou
Všichni víme... Kdo tuhle několikadenní událost prospal nebo propil, může se zakoukat do satelitní mapy. Je vidět, že jsme na tom ještě dobře. Možná jsem dnes nemusel sníh z auta házet lopatkou ale hrablem.

***
Snímky prstencového zatmění Slunce
Většinu záznamů si budeme moci v naší republice vyfotit i my. Tedy až v roce 2011. A jestli nebude jako obvykle zatažená obloha od Beskyd po Krušné Hory.

15. ledna 2010; 6:37

15. ledna 2010 v 9:02 Cestou do práce
... zátiší pod schody ...

14. ledna 2010; 6:36

15. ledna 2010 v 9:01 Cestou do práce
... poškozená ...

Kam umístit své digitální fotografie?

13. ledna 2010 v 14:49 Kosmiší
V loňském roce jsem byl párkrát dotázán, proč fotky, které dávám na tento blog nebo záznamy z vystoupení Netřísku nepublikuju na nějakém serveru, jež na to přímo vytvořen. Odpovím na základě informace vyčtené v týdeníku Ekonom. Je zde otištěna zprávička, že internetové Album.cz svoji činnost ke konci roku 2009 ukončuje. Uživatelům těchto stránek bylo doporučeno, aby přesunuli uložené fotky jinam (albumfotek.cz; picasa.cz apod...). Všem fotografům přeju, aby jejich poskytovatelé nemuseli z jakýchkoli důvodů své stránky rušit, a oni pak mohli dál své postřehy zveřejňovat. Já dám tedy nakonec přednost pracnému ukládání obrázků stávajícím způsobem...

Netřísk na YouTube

13. ledna 2010 v 14:41 Netřískší
Už jsem to zveřejnil na stránkách Netřísku (www.netriskchodov.cz). Od víkendu máme své první video na YouTube. Záznam byl pořízen na vystoupení skupiny v aule Scholy Humanitas v Litvínově, které se uskutečnilo v pátek 8. ledna. Přibudou i další.13. ledna 2010; 6:35

13. ledna 2010 v 14:35 Cestou do práce
... ospalým okem úřednickým ...

12. ledna 2009; 14:58

13. ledna 2010 v 14:30 Cestou z práce
... zase hromady a hromady ...

11. ledna 2010; 6:35

13. ledna 2010 v 14:26 Cestou do práce
... chjó nechce se mi ohrabovat :-( ...

8. ledna 2010; 15:00

13. ledna 2010 v 14:23 Cestou z práce
... ať ráno nebo odpoledne, mrzne ...

7. ledna 2010; 6:40

13. ledna 2010 v 14:18 Cestou do práce
... stopy IV ...

Vypozorováno - co bylo a co bude

7. ledna 2010 v 10:43 Vypozorované
Po čase bych rád upozornil na "informace od vedle". Jedná se o záležitosti, které mě zaujaly a tak jim trochu dělám reklamu. Zvažoval jsem původně nějaké komentáře. Ale nechám případné internetové brouzdaly, aby si vytvářeli vlastní názory na danou věc. Tak jako se obvykle mlčí nebo šeptá v galeriích na výstavě obrazů.

Možná jen upozornění na dva zajímavé blogy:

Do nového roku s novým zadkem

Co ze sebe děláme?


Připomeňte si nejdůležitější události roku 2009 ve fotografiích
a taky

Do nového roku s jointem v ruce
Pět rostlin konopí nebo 15 gramů marihuany, 40 lysohlávek, pět gramů hašiše, pět papírků či jiného materiálu s LSD, půldruhého gramu heroinu, gram kokainu, dva gramy pervitinu.

Válka s mloky má slibný začátek, podívejte se na výtvarné návrhy
Začali před pár dny nenápadným obřadem: zapálili svíčky na hrobě Karla Čapka. "Od toho okamžiku považujeme projekt za zahájený," vzkázali tvůrci filmu podle Čapkova románu Válka s mloky.


V čínské restauraci servírují jídlo na záchodových mísách

6. ledna 2010; 15:22

7. ledna 2010 v 10:26 Cestou z práce
... a v křoví ani veverka ...

Pomáhat a chránit?

6. ledna 2010 v 14:39 Kosmiší
Nesmírně mě včera zaujalo konání policie ve městě kde bydlím. Přiznám se, že vůbec nerozumím nerozhodnosti místních policejních orgánů v tom smyslu, že se jednou za čas rozjedou po městě ve služebním vozidle s větším kufrem plným tzv. "botiček" a nekompromisně osazují levá přední kola zaparkovaných aut. Děje se tak i v jiné části města než přímo bydlím, ale tam nemám takový přehled o nedotaženosti uplatňování práva pokutovat přestupky řidičů.
Na místě, které zveřejňuji na fotkách níže v nepravidelných relacích cca 3x za rok zablokují odjezd vozů za účelem vybrání pokuty za nesprávné zaparkování. Jak ale poznám, že jsem zaparkoval tam, kde nemám, když zde vidím automobily několik měsíců beztrestně stát a z ničeho nic budou asi v náhodně vybraný den někteří pokutováni.
Kdysi jsem na tomto místě taky zaplatil. Potvrzení o zaplacení mám na památku dodnes v peněžence, abych nezapomněl na to, že mi tenkrát nebylo vysvětleno, proč se v onom místě nesmí stát. Prý na oznámení kohosi z místních bydlících. Takže si včera zase někdo stěžoval? Někdo kdo zde nemohl sám zaparkovat?
Na závěr... měl jsem štěstí, ten den jsem parkoval na jiném místě. Předchozí večer zde bylo totiž plno...
Související odkaz na dobu, kdy kolem tohoto místa projížděla policie bez povšimnutí:

4. ledna 2010; 6:40

4. ledna 2010 v 10:02 Cestou do práce
... první cesta do práce v roce 2010 ...