Padesátníky

21. srpna 2009 v 7:43 |  Vypozorované
Bez jakékoli narážky na věk. To jen pro spoluobčany jazykově méně citlivé. V pojmu padesátníky a padesátníci je rozdíl. Padesátníky rozumíme bývalé peníze v kovové podobě a padesátníci jsou ještě ti statní chlapi, jak říkávala moje babička. Řešil jsem to teď na chodbě s kolegou, rozčilujícím se "...že snad to jedno jak se to řekne, že tomu každej rozumí..."
Schválně: kdo z vás si pamatuje české mince v hodnotě padesát, dvacet a deset haléřů? Jasně, větši na mi řekne: padesátníky znám, mám ještě doma... A to mi vlastně šlo.

Chápu numismatiky, naprosto chápu chlapy hrající v hospodě mariáš, rozumím lidem, kteří si pár kusů nechají na památku. Viděl jsem paní vysypávající do kontejneru koš; ne vhazující pytel, opravdu vyprazdňující koš tak, jak se to dělávalo ještě před dvaceti lety. Při tomto úkonu jí mimo nádobu upadlo pár drobností včetně asi osmi deseti padesátníků. Pousmál jsem se a hlavou mi proběhlo několik příběhů, které jsem prožil v období fungujících haléřových mincí.
Dnešní ranní e-mailová pošta na mě mimo jiné vychrlila krátký výcuc "důležitých" událostí zveřejněných na idnes.cz, kde nabádají občany k odevzdávání zmiňovaných mincí v bance výměnou za adekvátní částku v korunách. Ha, ha, ha... Už chci vidět mou skoro sedmdesátiletou sousedku, jak sebere oněch pár halířů a povláčí se odpoledním horkem přes půl města do banky, aby získala dejme tomu čtyři koruny :-).
Jistě, je to oběživo a mezi lidmi (nebo kontejnery) se jich válí neskutečné množství. Schromážděné na jednu hromadu by to byl balík. Jen za nevrácené neplatné padesátihaléře by to čítalo víc než 226 milionů korun!!! Ale... opravdu se i přes apel ČNB a jiných orgánů většina lidí nesebere a nepůjde mince vyměnit. Nejsou a nebudou ochotni projít šuplíky a vrátit těch osm deset kusů platidla.

10haléře
Vyrobeno 729,4 mil. ks
Vráceno 12,22 %
20haléře
Vyrobeno 542,6 mil. ks
Vráceno 13,38 %
50haléře
Vyrobeno 452,8 mil. ks
Vráceno 13,55 %
(zdroj: idnes.cz)

Přicházím s lepším řešením:
Podnikatelé! Založte vedle bedýnek na vybité baterie a akumulátory krabici na neplatné mince. Stejně jako u baterií půjdeme do marketu a odhodíme svou minulost v podobě padesátníků....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama