Květen 2009

29. května 2009; 6:40

29. května 2009 v 11:08 Cestou do práce
... tak a ulice budou zase celý rok čisté ...

28. května 2009; 6:41

28. května 2009 v 14:02 Cestou do práce
... před zastavárnou ...


27. května 2009; 6:42

27. května 2009 v 8:25 Cestou do práce
... listopad v květnu ? ...

AWKWARDS = nešikovný, nepříhodný, nevhodně umístěný

27. května 2009 v 8:23 Vypozorované
Někdy se v na seriózních internetových stránkách dočte člověk v různých dodatkových rubrikách označovaných: zábava, zajímavosti... dost kuriozních informací. Například odkaz na anglicky psané stránky http://awkwardfamilyphotos.com/, kam můžete poslat podle svého uvážení rodinné, partnerské nebo jiné soukromé foto a téměř jediným kritériem je, že musí jít s hloupou situaci způsobenou nechtěným aranžováním pozadí, případně nekriticky nevhodnou volbou oblečení.
Až tolik jsem se zas nezasmál. Napadlo mě, že by mi možná ani nebylo příjemné, kdybych na nějakých podobných stránkách uviděl svou tetu nebo babičku (obě mnou oblíbené) na fotce v rádobyvtipném oblečku nebo s absolutně kýčovitým pozadím a navíc zjistil, že ji na příslušný web uložil třeba brácha. Jedna fotka se mi tam ale líbila. Necítil jsem na ní ani nijak zvlášť nic pohoršujícího. Komentář ať si k ní vymyslí každý sám.


25. května 2009; 6:40

25. května 2009 v 13:30 Cestou do práce
... ráno po dětských hrách ...

Habartovský festival, 29. května 2009

22. května 2009 v 9:17 Habartovský festival
Tak už se to blíží... Zbývá jen dověsit plakáty, nechat vytisknout upoutávky a zprávy do kulturních rubrik periodik a domluvit rozhovor v karlovarské sekci Českého rozhlasu Plzeň, mého stálého mediálního partnera. Změnilo se trochu složení vystupujících, z důvodu problému na domácím počítači jsem nestačil stránku s informacemi o Habartovském festivalu zaktualizovat. S ostatními, kterých se problémy netýkaly, jsem se nebavil, tak snad je všechno v pořádku.

Poslední dny si říkám, že je to trochu hamounství dělat, s malinkým přispěním okolí (sic!), v jednom člověku dva větší hudební festivaly (Habartovský festival, Chodovský poplach). Pravdou je, že činy ostatních jde zjistit, kdo má zájem aby festival proběhl. Často, jak už doba prověřila, spolupracují víc přespolní než lidé z nejbližšího okolí. Až na výjimky samozřejmě. Těžko ale takhle zveřejňovat jména a činy těch, kteří se na mě až nelogicky - byli a jsou laxní, a naopak ti, kteří by měli mou práci jen kriticky pozorovat, přikládají ruku k dílu.

Někdo by mohl namítat, že jsem průběžně s Chodovským poplachem spoluorganizoval večery folkového sdružení Folkotoč brázdící kluby po Čechách. Večery na Karlovarsku byly v mé režii. Při pořádání takových večer si mohla každá kapela (písničkář) vyzkoušet, že není legrace to všechno v minimálním počtu týmových spolupracovníků zajistit.

Jedinou odměnou pořadatele mého typu je návštěvnost a tak doufám, že vyjde počasí (tedy ani zima, ani déšť, ano dusno,ani pařák) a jediná mračna, která přijdou, budou návštěvníci.

Kdo tedy bude příští pátek v Habartově (v areálu Baníku) hrát:
(stupné dobrovolné)

17:0017:40Tuláci
17:4518:05Pepa Štross
18:1519:05Netřísk
19:1019:45Nestíháme
20:0020:50Dojem
21:0021:50Bodlo
22:1023:00Samson a jeho parta


22. května 2009; 6:58

22. května 2009 v 8:52 Cestou do práce
... zaspal jsem ...
(ale řekl jsem, že cestou do práce budu fotit, za běhu to nejde)

21. května 2009; 6:41

22. května 2009 v 8:50 Cestou do práce
... co zbylo z pračky ...

Oranje - Thomas & Ruhller

20. května 2009 v 10:46 Kosmiší
Včera jsem trávil večer v karlovarské Galerii umění. Galerie ve Varech není jen o vystavování obrazů, soch a objektů, ale o kultuře vůbec. Dokonce bych řekl, že (s úspěchem) supluje malé kluby, které vedení magistrátu společně s krajským úřadem nechaly zrušit prodejem prostor převážně k podnikání nebo neudělením dotací na provoz. Klub Paderewski má svůj poslední večer, tuším, 26. června tohoto roku. To je ale jiná kapitola, a těžko řešitelná přes soukromý blog.

V Galerii umění se pořádají hudební, literární a divadelní představení. Čas od času se jich účastním a ještě jsem neodcházel z budovy nespokojen. Abych nalákal nejen intelektuály a alternativce vyjmenuji namátkou Vlastu Redla, Jana Budaře s Eliščiným bandem, Jablkoň, jihočeské Divadlo Studna ... 2. června zde bude vystupovat Lotos - Ken Mai - japonský tanečník propojující butó, současný tanec, prvky baletu, pantomimy.

Včera (19. června) jsem byl na vystoupení holadských mimů, dua T&R, údajně jezdícího po celém světě. Jsou prezentování: ... jako mimové balancující na hranici možností a vkusu. Duo bizarních podivínů s ulízanými patkami a nemilosrdně upnutými roláčky rozehrává svá neuvěřitelná pohybová vystoupení již více než 20 let. Jejich čas plyne jinak, jejich představa o zábavě je jiná, jejich představení jsou jiná. Osobitý a jen velmi těžko srozumitelný smysl pro humor vyvolává u diváků střídavě napětí, salvy smíchu i neskrývaný údiv. Kultovní performeři mají svůj početný okruh obdivovatelů, dokonce vznikla i celá série propagačních materiálů /podobně jako u legendárního Mistra Beana/ - plyšáci, kalendáře, trička či snowboardy nesou portréty obou nezapomenutelných protagonistů. Také slogan provázející karlovarské představení The Legends are here! hovoří za vše… "

No, upoutávka na webových stránkách galerie vyloženě nekecala. V prvních deseti minutách, jsem prožíval mírné deprese nad tím, že jsem vyhodil 140 Kč, jež bylo možné prolít hrdlem nebo koupit nějakou hodnotnou literaturu, třeba od Miroslava Švandrlíka. Trochu jsem se utěšoval, že nejsem stoprocentní intelektuál a tak nemusím rozumět veškerému druhu divadelního umění. Následně mě napadlo, že tohle je tak alternativní, že na to by klasicky vnímaný intelektuál ani nešel... a v těch minutách jsem se ztrácel v naznačovaných příbězích holandských mimů a nechal se unášet na vlnách jejich i vlastní fantazie a smýkat jejich způsoby komunikací s diváky. JO... kdo chce zažít něco opravdu netradičního ať si jejich nějaké další vystoupení v Česku (nebo i jinde ve světě - jsou to přece mimové) nenechá ujít. To vstupné stálo za to. Cestou z budovy k automobilům jsme rozebírali vlastní náhledy a zjišťovali, že myšlenky, které byly Holanďany prezentovány mají tolik různorodých významů jako sám život.

Nebyl jsem schopen stěžení kreace fotit, tak jsem dvakrát stiskl spoušť až při ukončení, kdy jsem se vrátil z tranzu zpět do reality.

Bambiriáda 2009

20. května 2009 v 10:16 Vypozorované
Bambiriáda je už po jedenácté organizovaná prezentace činnosti občanských sdružení dětí a mládeže a středisek volného času. Jde o nadregionální záležitost pořádaná v téměř třiceti městech. Nejdůvěryhodnější a nejpodrobnější informace získáte na stránkách www.bambiriada.cz. Sám můžu popsat jen to, co jsem zažil. Například prezentaci karlovarské hvězdárny, mimochodem dost pěkně vyvedenou. Osobně bych trávil, jako dříve, sobotní dopoledne na Rolavě v Karlových Varech. Ale protože je tohle jen pozvánka psaná z vlastní iniciativy (slíbil jsem vyvěsit plakáty u nás na podnikovou nástěnku), je potřeba si prohlédnout stránky a zjistit, co ve kterém městě přesně pořádají.


20. května 2009; 6:43

20. května 2009 v 10:06 Cestou do práce
... ranní úklid města...
(sběrač papírků se nechtěl nechat fotit)

19. května 2009; 6:40

19. května 2009 v 7:13 Cestou do práce
... déšť květů ...

40 let Čtyřlísku

18. května 2009 v 10:11 Kosmiší
Každý z nás přečetl alespoň jedno číslo. Kdo tvrdí, že ne, ztrácí paměť nebo zbytečně sám sobě zamlžuje vzpomínky na mládí. Čtyřlístek četl každý. Čtyři postavičky byly to jediné, co jsem byl ochotný kreslit spolužákům do památníků.
Záviděl jsem svým sestřenicím, které bydlely přibližně dvacet kilometrů ode mne. Měly všechna čísla. Holky to byly čiperky, pamatuju, že se s nimi dalo blbnout do nekonečna a lést po stromech a všude, kam nám to dospělí dovolili.
Ovšem nejraději jsem měl, když si hrály s panenakama a nebo jen tak žensky tlachaly a nechtěly, abych poslouchal. Uchýlil jsem se ke skříni plné všech čísel Čtyřlístků a četl, dokud nešly dolů kňourat, že si s nimi nechci hrát.
Protože se jako dospělé provdaly a zmizely mi z dohledu, vidím to dnes už jinak. Naše nečastá setkání se jeví jako nedohrané hry. Prvních dvanáct dílů Čtyřlísku jsem si před pár lety koupil ve svázané velké knize a ten večer se mnou nepohnul ani lákavý polibek ani pozvání na pivo. Takový dětský Stříbrný vítr.
Pěkně o tomhle komixu píšou na idnes.cz nebo v tištěných Hospodářských novinách (!). Kromě vlastního webu (www.ctyrlistek.cz) jsou slušně zpracované stránky http://www.chrz.wz.cz/.

18. května 2009; 6:40

18. května 2009 v 9:50 Cestou do práce
... před odjezdem na tržiště ...

Změny v občanském průkazu

15. května 2009 v 10:58 Vypozorované
Říkalo se, že dnešní zprávy už jsou staré. Ráno cestou do práce jsem si koupil noviny, o svačině je přečetl. Stálo v nich, že se cosi předešlý den (dny) stalo. V dnešní době, kdy má většina tisku svou podobu i na internetu (často už) v podobě multimediálního formátu (daleko více fotek, videa), jsou novinky z domova i světa daleko rychlejší a zveřejňuje náhlá rozhodnutí, která pak musí vysvětlovat, upravovat nebo dementovat. A webový systém nekompromisně hlásí, před kolika hodinami byla zpráva zveřejněna.

Ale je to jako s fotografickým přístrojem na kinofilm a digitálem. Kinofilm měl 36 snímků a šlus, takže člověk vybíral, co a jak vyfotí. Dnes se vám na displeji foťáku objeví zpráva, že máme ještě možnost zmáčknout spoušť 1800 krát a tak se tvoří otlačky na ukazováčku pravé ruky. O to víc se pak sedí u počítače a mažou se fotky, které byly vytvořeny nechtěně, ledabyle nebo jen pokusně, dotváří se barvy u příslušného software a ztrácí se barva, kterou umí papírové fotky i bez úprav.

Nakonec, šlo mi jen o přirovnání. Včera se na některých internetových serverech objevila zpráva o změně podoby občanského průkazu, která by měla platit od příštího července, tedy za rok. Kromě zdůraznění o zavedení nových a lepších ochranných prvcích byla vypíchnuta informace o tom, že na průkazu nebude uvedena adresa trvalého pobytu nebo zda je občan svobodný, ženatý (vdaný), rozvedený, dokonce ani rodné číslo.

Kateřina Jasques k této plánované změně uvedla: "Je diskriminující, pokud má člověk v občance napsáno, že je rozvedený, přestože do toho nikomu nic není." Jestli svou životní situaci (rozvod) považuje člověk za osobní tragédii, chápu to. Mnozí se za toto slovo na občance stydí, ale úřady trvají na svém: když se člověk jednou ožení, už nikdy není svobodný i kdyby žil sám do konce svého života. Pro mnohé možná trochu trauma. Chtěl jsem v tomto smyslu prohlásit:
"Ženy a muži! Je-li někdo rozvedený, neznamená to, že se dopouštěl těch největších špatností a patří do pekla. Dvěma lidem prostě došlo, že žít společně dál nepomůže ani jim ani svému okolí, protože nezbylo nic, co by je spojovalo."
A právě tato změna v občance by mohla leckomu pomoci z trapné situace vysvětlovat nastávají životní družce/druhovi, "...jak mohlo sakra dojít k tomu, že jsme se rozvedli..." Uspokojilo mě pomyšlení, že se myslí i na nás, na blébs.

To bylo včera.
Dnes hned po ránu byly tyto informace upraveny: sami tvůrci zákona (ministerstvo vnitra) se lekli, že chtějí vytvořit tak velké množství pozměňovacích návrhů. Poslanci je v tom utvrdili tím, že na budoucích občankách bude dál vytištěna adresa trvalého pobytu i rodinný stav.

Původní zpráva tedy trvala je jeden jepičí den. Holky a kluci, rozvedení, ostatní vás budou chtít ať jste svobodní nebo už rozvedení. Feromony jsou zaplať PánBu nekompromisní a nedbají na rozhodnutí volených spoluobčanů... :-)

15. května 2009; 6:32

15. května 2009 v 7:12 Cestou do práce
...ještě, že už je pátek...

14. května 2009; 6:46

14. května 2009 v 13:43 Cestou do práce
...opětovné zaplňování autobazaru "k úschově"...

13. května 2009; 6:40

14. května 2009 v 13:41 Cestou do práce
...benzínem voněli a travou, když tenkrát v květnu přišli sem...
(šeříkové blues)

12. května 2009; 6:43

14. května 2009 v 13:39 Cestou do práce
... zateplování - příprava na chladné léto...