Únor 2008

Chodovský poplach 2008 - dotace města Chodova

8. února 2008 v 12:00 Habartovský festival
Hodně dlouho jsem nenapsal ani řádku. Takové věci se lidem stávají, když se mají dobře a proto si nevzpomenou, že by to mohli sdělit ostatním. A taky když se nemají tak dobře musí řešit nabalující se problémy a nejsou s to, aby cokoli zveřejnili. Vyberte si...
Dnes se pokusím napsat něco o nastávajícím festivalu, který bude letos už devátý v pořadí. Situace kolem něho ke konci roku nabírala větší a větší grády (viz články z 19.10. a 3.11.2007). V tom druhém jmenovaném listopadovém článku jsem toho po pravdě moc nenapsal. Bylo to tím, že jsem nechtěl náš Městký úřad, potažmo jeho oddělení Kultury a sportu, moc prudit. I když článek jsem měl sepsaný. Koneckonců, můžu ho zveřejnit dnes:
"......Před obědem jsem napsal asi 40-ti řádkový článek pojednávající o situaci kolem pořádání a organizování hudebních festivalů vzniklé rozhodnutím Rady MěÚ Chodova na doporučení Komise pro volný čas (sport i kulturu). Před 14 dny jsme byli pozváni na setkání s touto Komisí, kde byl projednáván jen jediný bod této schůze: podpora hudebních přehlídek a festivalů v roce 2008. Informace o odpoledni 17.10. jsou zde:
Stručně: bylo nám vysvětleno, že hudby, zvláště akustické, folkové a folkrockové je ve městě dost a proto bude podporována jen jedna velká hudební akce, kde se "město zviditelní" a ukáže, že umí investovat do kultury pořádané pro obyvatele města a okolí. Tím bylo myšleno, že dají celý zamýšlený balík peněz jednomu z festivalů. Navrhli fúzi všech festivalů dohromady.
Ještě před radnicí jsme se všichni tři pořadatelé dohodli, že se společně sejdeme 31.10. a rozebereme možnosti stmelení či postoupení rizika podání samostatných jednotlivých projektů žádajících o dotaci města (Chodovský poplach, Jarní Dostavník, Smolnický expres).
Schůzka se konala v nejmenované hospůdce podvečer umluveného dne......"
Na to dnes navazuji : Dorazili jsme na ni jen dva: za Chodovský poplach a Smolnický expres. Třetí se telefonicky omluvil, a řekl, že o dotaci město Chodov žádat nebude, požádá o ni jen Krajský úřad. My zbylí dva organizátoři jsme se dohodli, že pro příští rok zachováme oba festivaly v původní připravované podobě a uvidíme, jak se k tomu na radnici postaví. S tímto rozhodnutím jsme se i rozešli. Když jsem odevzával žádost o dotaci, uviděl jsem organizátora Jarního Dostavníku, kterak své rozhodnutí mění a žádost na radnici podává. To jsou věci....
Dál jsem nechal všemu volný průběh a soustředil se na světské užívání náboženský vánočních svátků. Až asi před týdnem jsem byl dopisem pozván na úřad, kde jsem podepsal smlouvu o dotaci, zatím nevím, zda jako jediný nebo jestli Kulturní komise města Chodova podpořila všechny tři projekty.

Konec papírovým dvacetikorunám

7. února 2008 v 11:36 Vypozorované
Papírové dvacetikoruny k letošnímu Silvestru končí. V neděli jsem v automatu na kávu v suterénu plaveckého bazénu (koneckonců i automatech okresní nemocnice) zjistil, že ty to přístroje nechtějí kovové padesátikoruny.
Dnes po obědě si půjdu koupit kožený pytlíček na mince. Když u benzínové pumpy pozvu osm známých na kelímkové kafe stojící v průměru deset korun, budu potřebovat 40 kusů dvoukorun. než si trhat kapsy u kalhot, bundy, už se mi ten váček vyplatí. Možná by stálo za to, zjistit hmotnost jedné dvoukorunové mince. Nerad bych se při nošení většího množství dvoukorun nebo pětikorun uškrtil.
"Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 31. ledna 2008 rozhodla o ukončení platnosti bankovek v nominální hodnotě 20 Kč ke dni 31. srpna 2008. Důvodem je skutečnost, že tyto bankovky přestaly plnit funkci oběživa. Bankovka nominální hodnoty 20 Kč byla do oběhu poprvé vydána dne 20. dubna 1994, a poté v inovované verzi, ale také naposled, dne 1. února 1996. Vzhledem k její nízké životnosti (v průměru 1 -1,5 roku) byla rychle nahrazována mincemi."